Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Faydalı
kerevizin faydaları nelerdir

Kereviz maydanozgiller familyasından olan şifaları ve faydası saymakla bitmeyen bir çeşit bitkidir. Kökleri ve yaprakları tüketim şekline uygundur.  kereviz bitkisi 2 yıllık bir bitkidir. İlk yıl boyları 40 santime kadar çıkabilir. 2. yıl ise gelişmiş bir kereviz bitkisinin boyu bir metreyi aşabilir ve geniş yapraklara sahiptir. Sağlık bakımından çok kaliteli besin olarak adlandırılan kereviz. İçerisinde bulunan vitaminler ile doğal gıda takviyeleri olarak adlandırılır.  Kereviz bitkisi en çok kuzey ve batı Avrupa da sahile yakın bölgelerde yetiştirilmektedir. Nemli havaları çok seven bir bitki türüdür.

KEREVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

✔ romatizma ağrıları yaşamı olumsuz olarak etkileyerek vücut performansını azaltır. Kereviz bu ağrıları ciddi derecede azaltır.

✔Sodyum ve potasyum sayesinde akciğer enfeksiyonu olan kişinin iyileşme sürecini hızlandırır.

✔Yapraklarını parçalayıp sıcak su ile ıslatın ve 10 dakika kadar bekletin, ve vücudunuzda bulunan sivilcelere sürün 2 günde yok olduğunu göreceksiniz.

✔Uyku sorunu çeken bireyler kerevizin sap kısmını çok tüketerek bu problemi aşabilirler.

✔Vücudunuzda dolaşan pis kanı hızlı bir şekilde çeşitli yollar ile atmanızı sağlar.

✔İdrar sorunları yaşayan insanlar günümüzde giderek çoğalıyor. Sindirim sistemini düzenlemeye bir ton ilaç içmek yerine kereviz tüketerek bu sorundan kurtulun.

KEREVİZ NASIL TÜKETİLİR?

Kereviz çiğ olarak rendeledikten sonra bir miktar yoğurt ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Kabuğunu soyup elma gibi de tüketilebilen bu besin biraz acı olduğu için halk arasında bu yçnde tüketim sağlanmamaktadır.  Ülkemizdeki en çok tüketme şekli kereviz dolmasıdır. Zeytinyağlı kereviz dolmasını çeşitli restoranlarda yeme fırsatı yakalayabilirsiniz.  Kereviz yiyecek olarak tüketileceği gibi aynı zamanda tohumundan ve yaprakların suyundan çay yapılmaktadır.

KEREVİZ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kereviz çayını hazırlamak basit hızlı ve kolaydır. İlk önce kaynama noktasına ulaşmış bir sıcak su lazım bize. Onun için sıcak suyu bir 10 dakika kadar kaynatın. Kaynama noktasına ulaştıktan sonra bir su bardağı sıcak suyun içine 1 çay kaşığı kereviz tohumunu ve bir tutam da kereviz yaprağını atın. Sonra bekleme sürecimiz var 5 dakika kadar ağzı kapalı ve hava almayacak şekilde. İsteğe bağlı 1 adet kesme şeker atabilirsiniz acı gelirse ama sağlığınız açısından önermiyoruz.

KEREVİZİN YAN ETKİSİ VAR MI?

Hayır kerevizin herhangi bir yan etkisi yapılan araştırmalar neticesinde bulunmamaktadır. Tabi faydalı bir besin olduğu için çok hızlı ve çok tüketen bir kişi mide sorunları ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları ile karşılaşabilir. Lakin bilinçli tüketerek ilerlemek sağlığınızı ciddi yönlerde korumaya olanak sağlayacaktır.

Rate article
Add a comment