Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyiz?

Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyiz Sağlık

Kilo Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Kilosu normal veya zayıf insanlara bakıldığında, bu insanların genelde yedikleri içtikleri konusunda daha seçici oldukları görülür. Burada sadece yediklerinin miktarı değil aynı zamanda yediklerinin cinsidir. Bu insanların bir diğer özelliği de genelde daha hareketli olmalarıdır.

Kilo söz konusu olunca genellikle yediklerimizin miktarı gündeme gelir ve bunlar kısıtlanmaya çalışılır. Halbuki yediklerimizin miktarı kadar niteliği çok önemlidir. Bu 8 süper gıdanın ilk 6’sının ortak özelliği var. Hepsinin liflerden çok zengin olmalarıdır. Lifler; eriyen ve erimeyen lifler olarak 2 gruba ayrılır. Bunların sağlığımız üzerine ve kilo verme üzerine olağanüstü özellikleri var

Lifli gıdaların kalori değerleri çok düşüktür. Midenin boşalmasını geciktirir, tok tutarlar. Liflerin ‘glisemik indeksleri’ çok düşüktür, ani kan şekeri yükselmelerine neden olmazlar. Bağırsaklarda kitle oluşturarak bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlığa karşı korur, oluşmuş kabızlığı tedavi ederler. Lifler bağırsaklarımızdaki faydalı probiyotik bakterilerimizi besler. Liflerle beslenen probiyotik bakteriler bunun karşılığında bize süper faydalı; ‘kısa zincirli yağ asitleri’ ( Bütirik asit, propriyonik asit ve asetik asit ) hediye ederler.

Kilo Vermek İçin Ne Yemeliyiz?

BROKOLİ

Çok zengin vitamin mineral ve antioksidan içeriyor. Çok yüksek oranda lif içeriyor ve bu lifler sayesinde yukarıda bulunan faydalı reaksiyonlar silsilesini en etkili başlatan gıdalardan bir tanesidir. Brokoli çok zengin bir besin kaynağıdır

SALATALAR ve YEŞİLLİKLER

Vitamin, mineral, antioksidan ve lif zengini her türlü salata beslenmemizin ana unsuru olmalı. Haftada 2-3 defa 1 öğününüz sadece salata olsun

BAKLİYAT

Fasulye, nohut ve mercimek Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalarından biri olan bakliyat yüksek oranda protein karbonhidratlar ve lifler içerirler. Haftada en az 2 gün sofranızdan eksik etmeyin.

YULAF EZMESİ

Türk mutfağına yeni yeni girmeye başladı esasen yulaf ezmesi Amerika ve avrupada yüzyıllardır çok önemli kahvaltı yiyeceği olarak tüketilmektedir yulaf ezmesinin en önemli özelliği eriyen ve erimeyen liflerden çok daha zengin olmasıdır. Bu özellikle hem midede hem bağırsaklarda jel kıvamında bir kitle oluşturur. Bu jel bağırsaklardaki yağları bir sünger gibi çeker ve emilimlerini azaltır.

KETEN TOHUMU

Son zamanların parlayan yıldızı keten tohumu hem bitkisel omega3 alfalinoik asitten çok zengin hem liflerden çok zengin hem de kaliteli proteinlerden ve antioksidanlardan çok zengin bir süper gıda.
Keten tohumu tabi bir gıda gibi tek başına yenilecek bir şey değil ancak yapılan bütün araştırmalar günde 30 gram kadar taze çekilmiş keten tohumunun gıdalara katılmasının olağanüstü faydalarını gösteriyor bize.
Günde 25-30 gram taze çekilmiş keten tohumunu yoğurtla yada salata ile yemek kilo vermenize yardımcı olur.

ELMA

Eski bir Amerikan atasözü ‘‘an apple a day keeps the doctor away’’ Yani ‘‘Günde 1 elma doktoru uzak tutar’’ elma bütün meyveler gibi vitamin, mineral ve antioksidanlardan çok zengin ve çok faydalı ancak, elmayı diğerlerinden farklı kılan çok önemli bir özelliği var elmanın içinde eriyebilen liflerden pektin çok yüksek miktarda bulunur ve bu pektin biraz önce yulaf ezmesini anlattığımız gibi mide ve bağırsaklarda jel kıvamında bir kitle oluşturarak midenin boşalmasını geçiktirrir tokluk hissi verir yağları bağlar ve probiyotik bakterilerimizin önemli bir gıdasını teşkil eder. Günde bir elmayı yemeyi alışkanlık haline getirin

YEŞİL ÇAY

Hiç merak ettiniz mi? Japonlar genelde zayıf ve çok sağlıklıdırlar. Bunun bir nedeni de yeşil çay olsa gerek. Yeşil çay siyah çaya göre fermente edilmemesi nedeni ile antioksidan düzeyi çok daha yüksek bir içecek. Bu çayda bulunan antioksidanlar genelde katı catechin grubunda olup ‘‘Epi-gallo catechin gallate’’ çok önemli bir antioksidan içerir.

ACI BİBER

Tüm biberlerin çok yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidan yıllardır bilinmektedir. Aynı zamanda acı biberinde ilave etkisinin olduğu son yıllarda daha iyi anlaşılmaktadır. Kareteonit grubundan bir antioksidan olan capsaicin’in diğer antioksidanlardan farklı olarak 3 tane önemli özelliği var metabolizmayı hızlandırır yağ yakılmasını tetikler ve iştahı baskılar.

Rate article
Add a comment