Kırık ve Yıpranmış Saçları Önlemenin 5 Yolu

kırık ve yıpranmış saçlara evde bakım Kadın

Kırık ve Yıpranmış Saçlar

Saçlarımız güzellik ve estetiğimiz açısından çok önemlidir. Özellikle kadın güzellik göstergelerinden en önde saç güzelliği gelmektedir. Kimimizin saçı uzun kimimizin ki kısadır. Fakat uzayan saçların sağlık problemleri de aynı oranda artar.

Saçlarınızı Sağlığına nasıl kavuşturursunuz

Özellikle saçlarınızı  uzatmak istiyorsanız, kırık uçlar ve saçların bir süre sonra canlılığını kaybederek görüntünüzü bozması en büyük sorunlardır.  Saçınıza iyi baktığınızı düşünseniz  bile, saçlarınızın kırılmasına neden olabilecek birçok küçük ve görünüşte önemsiz şey vardır. Bu makalenin dikkatinizi bu şeylerin bazılarına çekeceğini ve size yıpranmış saçları nasıl sağlığına kavuşturmanız ve saç kırılmasını nasıl önleyeceğimiz yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Saçlarınızı sağlıklı ve güçlü yapmak için yapılması gerekenler

1)  GÜNEŞE DİKKAT 

Saçınızı güneşten koruyun. Korkma, günlerini yine de dışarıda güneşte geçirebilirsin, sadece dikkatli ol. Çünkü ultraviyole ışınlarının çoğu kırılgan ve kuru saçlar anlamına gelebilir. Hepimizin bildiği gibi, kırık uçlara yol açması için bu ışınların büyük bir etkisi vardır, bu yüzden güneşlenmek istiyorsanız, en azından saçınıza bir şapka giyerek koruyun.

2)  SAÇLARINIZI DOĞRU ZAMANDA TARAYIN

Kesinlikle saçlarınızı ıslakken taramayın. Saçlar ıslakken ve özellikle sıcak duştan sonra savunmasızdır ve kopmayacak olan saçlar bile esneyerek tarama sonucu kopar . Tararken saçınızın daima kuru olduğundan emin olun. Bunu yapmalısınız, çünkü duştan çıktıktan hemen sonra saçlarınız çok kolayca kırılacaktır . Saçlarınız ıslakken fırçalama yapmadan sadece uçlarına hafif bir tarama yapabilirsiniz.

İpucu: Fırçalamanın (ve arka taramanın) kuru saçlarda yapılsa ve hala kullandığınız fırça türüne bağlı olsa bile kırık uçlara neden olabileceğini unutmayın. Saçlarınızı taramak için kullandığınız tarağın tipinize uygun olduğundan emin olun.

3)  SAÇLARINIZI KESTİRMEYİ UNUTMAYIN

Saçlarınızı düzenli olarak kestirin. Çoğu saç bakım uzmanı, saçınızın yaklaşık yarım santimetresini iki ayda bir kestirmenizi önerir. Birkaç haftada bir yeni bir saç kesimi almadığınız sürece, kırık uçlardan kurtulmak istiyorsanız kırpma kesinlikle gereklidir. Kırık uçları yok etmek için kestiriyorsanız, kırıkların her zaman birkaç milimetre üzerinde kestirdiğinizden emin olun.

İpucu: Kendiniz yapmaktan korkuyorsanız bir kuaför salonuna gidebilirsiniz, ancak bir çift kaliteli saç makası varsa aslında bu o kadar da karmaşık değildir.

4)  SAÇLARINIZI DOĞRU ŞEKİLDE BESLEYİN

Saçınızı sürekli düzenli olarak beslemeniz çok önemli . Kırık uçlar genellikle kişinin saçları kuru ve kırılgan olduğunda ortaya çıkar, bu nedenle onu nemlendirmek çok önemlidir. Derin bakım ve besleyici saç maskeleri kesinlikle bu konuda yardımcı olabilecek şeylerden bazılarıdır. Ilık yağ, saçlarınızı nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için kullanabileceğiniz başka bir etkili ilaçtır.

İpucu: Bunun sadece saçınıza uyguladığınız şeylerle değil, aynı zamanda yediğiniz şeylerle de ilgili olduğunu lütfen unutmayın. Sağlıksız beslenme saçlarınızın da sağlığını bozacaktır Bunlardan biri de saç uçlarında kırıklar oluşmasıdır.

5) SAÇLARINIZI YAĞLAYIN YADA KREMLEYİN

Kırık uçları bir saç kremi ile sabitleyin. Bildirildiğine göre, kırık uçların en azından bir kısmı tekrar bir araya getirebilir. Kırık uçlara yönelik imalatçıların çoğu, ayrık uçları birbirine reaksiyona sokarak birbirine yapıştırabilen hem negatif hem de pozitif yüklü kimyasallar içerir.

İpucu: Saçınızda sadece kırık uçlar oluştuğunda değil, aynı zamanda saçlarınızı güçlü tutmak ve kırık uçları önlemek için düzenli olarak da yağ uygulamanız gerekir. İlla  saç kremi kullanmanız gerekmemektedir. Zeytin yağ gibi doğal yağlar veya argan yapı ile de doğal bir şekilde yağ dokusunu koruyabilirsiniz.

Güzel günler dileriz.

Rate article
Add a comment