Kırmızı Et mi, Tavuk mu, Balık mı?

et mi tavuk mu balık mı Faydalı

Kırmızı et mi? Beyaz et mi? Her ikisinin de faydalı ve vücuda gerekli olduğu söylenebilir.

Yağ oranı açısından kırmızı et beyaz ete göre daha fazla olduğu için beyaz et bazen daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca beyaz eti hazmetmenin kırmızı ete göre daha kolay olduğu söylenebilir. Yalnız kırmızı ette bulunan önemli bir vitamin onu oldukça gerekli kılıyor. Bu vitamin B12 dir. B12 hayvansal gıdalarda bulunur. Sinir hücrelerinin büyümesi, hücre tamiri, protein oluşumunda aminoasitlerin işlevi gibi hayati olaylarda B12 vitamini gerekir. Ayrıca folik asit ile birleşiminde, sinir hücrelerinin korunmasında, DNA sentezinde de B12 rol oynar. Ağır B12 eksikliği unutkanlık, hatta sinir hastalıkları gibi önemli rahatsızlıklara yol açar. Yaş ilerledikçe bu vitaminin eksikliği artmaktadır. Bu yüzden B12 alımına dikkat etmek gerekir. Eğer edilmezse zihinsel bozukluklar ve depresyon belirtileri görülebilir. Ayrıca çocuklarda görülen astım tedavisi, şeker hastalığına bağlı nöropatilerin tedavisi için de B12’ye başvurulmaktadır. Düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareketsizliğin tedavisinde de kullanılan oldukça önemli bir vitamin çeşididir ve hayatımızla rulet oynamak istemiyorsak, henüz tam olarak kanıtlanmasa da AIDS’in tedavisi içinde bu vitaminin gerekli olduğunu unutmamalıyız. Bu bilgilere bakacak olursak B12 vitamini insan için hayati önem arz ediyor. Bu vitamin de kırmızı ette bulunduğuna göre kırmızı et yemenin ne kadar gerekli olduğu anlaşılıyor.

Ayrıca B12 ringa balığı, uskumru, midye, dil balığı, süt ve süt ürünleri, yumurta, böbrek, karaciğer gibi gıdalarda da bulunur. Demek ki balık tüketmek de en az kırmızı et kadar gereklidir. Konu balıktan açılmışken balığın faydalarından bahsetmekde yarar var. Balık bir Omega 3 deposudur. Omega 3’ün ne olduğunu bilmek balık tüketmenin ne anlama geldiğini bize anlatır aslında. Bu madde vücut tarafından yapılmayan, dışarıdan alınması gereken bir maddedir. Damarların sağlığını korur ve iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar. Trigliserid seviyesini düşürür. Çocuklarda zekâ gelişimine, öğrenme sürecine katkı sağlar. Hamilelerin de balık tüketmesi gerekir. Omega 3’ün kötü huylu kolesterolün iyi huylu kolesterole göre azalmasında etkisi büyüktür. Bu da kalbin çalışmasını kolaylaştırır. Kalp hastalıkları riskini azaltır.

Tavuk etine de değinecek olursak yağsız, bol lifli, hazmı kolay ve ucuz olması açısından tercih edilen bir et çeşididir. Tavuk eti demir, çinko, fosfor, B grubu vitaminlerinin kaynağıdır.

Özetle her grup et çeşidinden ölçülü olarak yemek sağlık için önemlidir.

Rate article
Add a comment