Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik Bozukluğu Nedir Psikoloji

Kişilik bozukluğu, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. İnsanın birtakım insan ilişkilerinde kendini değerlendirmesinde yaşadığı zorluklarla ortaya çıkan bir durumdur. Kişilik bozukluğunun ortaya çıkmasında ailenin büyük bir etkisi vardır.

KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERİN ZORLANDIĞI BAZI DURUMLAR

Kişilik bozukluğu olan bireylerin en çok sıkıntılı olduğu konu; kendi kendilerine psikolojik bir yardım talep etmemeleridir. Bu tarz rahatsızlığı olan bireyler içinde bulunduğu kişilik bozukluğu ile günlük hayatı ve gerçekleri çok farklı algılamaktadır. Ve asıl sorunun kendi bakış açısından kaynaklandığını fark etmemektedir. Burada ise en dikkat etmesi gereken kişiler, kişilik bozukluğu hastasının yakınları ve ailesidir. Ayrıca doktorunun da dikkatli davranması gerektiğini vurgulamak gerekir. Eğer kişilik bozukluğu tedavi edilmez ise; hastanın iş hayatında, aşk hayatında, sosyal yaşantısında ve günlük en basit işlerinde bile başarı sağlaması imkânsız denecek kadar azdır.

KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN ÇEŞİTLERİ

Depresif Kişilik Bozukluğu olarak tanımlanan bu rahatsızlıkta hasta kendini sürekli melankolik bir ruh hali içinde bulur. Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara sürekli kötü açıdan bakma ve kendine acıma hissi en belirgin özellikleri arasında yer alır. Paranoid Kişilik Bozukluğu ise; hasta insanların hal ve hareketlerinde sürekli bir kötü niyet arar. Bu yüzdende hiç kimseye güvenemez ve hiçbir yakın arkadaşı veya sırdaşı olmaz. Pasif-Agresif Kişilik Bozukluğu ise; kişilik bozuklukları arasında en tehlikeli ve fark edilmesi en zor olan türdür. Hasta açık seçik olmasa da yapılacak işleri engelleme, erteleme ve özgüvensiz biri olarak görünebilir. Ayrıca; saplantılı, narsistik ve histrionik kişilik bozukluğu da vardır.

TEDAVİ YÖNTEMİ

Genellikle bütün kişilik bozukluklarının tedavisinde kullanılan en temel ve birincil tedavi şekli olan psikoterapi yöntemidir. İkincil tedavi şekli ise ilaç kullanımıdır. Bazen ikisi bir arada kullanılabilir.

Rate article
Add a comment