Kişisel Gelişimle Birlikte Gelen Motivasyon

motivasyon gelişim İlginç

Değişen çevre koşulları ve zorlaşan hayat şartları ne yazık ki insanlar üzerinde baskı kurmakta ve kişiyi büyük bir özgüvensizliğe itmektedir. Kişilerin birbirleriyle rekabetleri çoğu zaman kendi eksiklerini görmelerine engel olmakta ve kişisel özelliklerinin zamanla kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bu durum kişiyi zamanla içine kapanık ve yarıştan kopuk bir hale getirmektedir. Öyle ki kişi kaybettikçe hırs yapacak ve bu hırs zamanla yanlışlarını görmesine engel olduğu için kendini bir kaybetme döngüsü içerisinde bulacaktır. Bir müddet sonra bu döngü onu oldukça yoracak ve kendini geriye atacaktır. Geriye başarısızlığı kabullenmiş, özgüvenini kaybetmiş ve motivasyonu bitmiş bir birey kalacaktır.

Eğer ki kişi onca verdiği emekten sonra başarılı olmak istiyor ise amaçlarını bir merdiven olarak kurmalı ve bütün basamakları tek tek ve emin adımlarla çıkmalıdır. Başarıya ulaşmanın en tehlikesiz yollarından bir tanesi de şüphesiz ki budur. Sahip olmanız gereken özgüven, gelişmiş bir kişilik ve fazlaca motivasyon. Ki bunlar zaten elinizde olan şeyler.

Motivasyona Etkisi

Bu gün yaşama yön vermiş insanlara baktığımızda kaybetmekten bıkmayan ve denemekten korkmayan kişiler olduklarını görürüz. Tekrar tekrar denemeyi sağlayan kişinin kendine olan inancı ve bu doğrultuda elde ettiği motivasyonudur. Bunu elde etmeyi başaranlar ise kişisel gelişimini tamamlamış, kendini tanımış bireylerdir.

Günümüzde kişisel gelişimin ne kadar önemli olduğu apaçık ortadadır aslında. Peki, nedir bu?

Kişisel gelişim Bireyin kendini farklı yönlerini tanıyarak daha iyi bir düzeye getirmesidir. Bu süreçte hatalarını görür ve bunlardan ders alır ki bir daha aynılarını tekrarlamasın. Bunu yapabiliyor olmanız basamakları daha emin adımlarla çıkmanıza yardımcı olur.

Yaptığınız küçük hatalar sizi yolunuzdan geri döndürmek yerine daha cesur olmanıza neden olmalıdır. Kendinize olan inancınızı her defasında yenilerseniz özsaygınızı oluşturursunuz. Kişinin özsaygısı arttıkça denemekten korkamayacaktır.

Özünde kişisel gelişimini tamamlamış bireylerin motivasyonu diğerlerine göre oldukça fark edecektir. Kendi içinde bazı şeyleri halledemeyen kişiler daha arka planda durma taraftarı olacak ve atılım yapamayacaklardır. Bu durum onları daha içine kapanık, toplumdan kopuk ve yardıma ihtiyacı varken dahi buna cesaret edemeyen biri haline getirecektir.

Eğer siz de motivasyonunuzu yetersiz buluyorsanız ya da henüz kendinizi mücadeleye hazır hissetmiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit.

– Düşüncelerinizi çevrenize göre şekillendirmeyin. Kendinize ait düşünceleriniz olsun.

– Doğru zamanda doğru kararı vermeye özen gösterin. Kararlarınızı alel acele vermekten ziyade detaylıca düşünerek karar verin.

– Her ne olursa olsun özgüveninizi kaybetmeyin veya birilerinin bunu yapmasına izin vermeyin.

– Kaç yaşına gelmiş olursanız olun sürekli eksiklerinizin olup olmadığını sorgulayın.

– Hata yapmaktan korkmayın. Korku sizi çok daha geriye götürür.

Çocuklukta Önemi

Çocukluktan itibaren çevreye uyum sağlayan çocuklar ileriki yaşlarında çok daha özgüvenli ve kendine saygılı bireyler olarak yetişmektedirler. Özellikle anne baba tarafından büyük bir ilgi ve kişisel gelişim eğitimleri alarak yetişen çocuklar çok daha atılgan ve topluma açık bireyler olmaktadırlar. Çocukluktan itibaren kişisel gelişimini tamamlamış olan kişiler ise ileriki iş hayatlarında ve özel hayatlarında çok daha motivasyonu yüksek bireyler olarak yer alırlar.

Çocuklarınızın daha özgüvenli yetiştirebilmek için;

– Küçüklükten itibaren onun çevreye ilgi duymasını sağlayacak aktiviteler yapmasına yardımcı olun.

– Özellikle okul çağına geldiğinde çevresinin daha düzenli ve atılgan insanlardan olmasına dikkat edin.

– Onunla olabildiğince ilgilenin ve desteğinizi hissettirin.

– Özellikle ergenlik döneminde ona yardımcı olmaya çalışın ama bunu çok fazla üstüne gitmeden yapın.

– Tek başına bir şeyler başarabileceğini görmesini sağlayın. Ona yardım edin ama asla kendisinin yapması gerekenleri siz yapmayın.

Başarıya çok daha sağlam adımlar ile ilerlemek istiyorsanız en büyük ihtiyacınız hiç bitmeyen bir motivasyon. Kendinize izin verdikçe kaybetmeniz mümkün değil. Kendinize izin verin.

Rate article
Add a comment