Kitap Okumanın Önemi ve Kazanımları

Kitap Okumanın Önemi Faydalı

Kitaplar hayatımızın en büyük hazinesidir. Hayattan öğrenebileceğimiz bilgilerin yanı sıra eksik kalan bütün yanlarımızı doldurabileceğimiz en büyük dostumuzdur kitap. Onu hayatımıza dahil etmeyi başarabildiğimiz zaman yokluğu hayatımızda büyük bir boşluğa sebep olur.

Düzenli kitap okuyan insanların bu alışkanlığı günlük hayattaki konuşmalarına dahi fazlasıyla yansır. Diksiyonlarına, kurduğu cümlelerin anlamlarına oldukça katkı sağlar. Kişisel gelişim konusunda da en büyük yardımcı yine kitaplardır. Kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyen bir kişinin yapabileceği ilk ve en doğru iş bu türdeki kitaplara başvurmaktır. Kendimizi bir kitaba kaptırdığımızda bambaşka bir dünyaya dalarız. Bazen kendimizi karakterlerin yerine koyar, onları kendimize benzetiriz. Bazense onları fazlasıyla benimseyerek onlarla gülüp ağladığımız bile olur. Kişinin özellikle böyle kapılacağı kitaplar okuması rahatlamasında ve günlükitap-okumanin-faydalarik hayatında daha huzurlu olmasında da oldukça etkili olabilir. Bakış açımıza da oldukça yeni bir yön verecek olan kitaplar aynı zamanda kelime hazinemize de büyük katkılar sağlar. Geniş kelime dağarcığımız ise insan ilişkilerimizin sağlıklı olmasında fazlasıyla etkili olur. Kitap okurken beynimizin iki lobunun da aynı anda çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve bu da kitap okumanın faydasını destekleyici bir bilgi olarak bize sunulur.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre ortaya çıkan kitap okuma oranı ise maalesef binde birdir. Avrupa ülkelerinde yüzde yirmi bir olarak karşımıza çıkan bu oranın bizde bu seviyede olması oldukça üzücüdür. Hem her bireyin kendi iyiliği ve gelişimi hem de ülkemizin gelişimi için kitap okumamız ve okutturmamızın ileride yüz güldürücü sonuçlar ortaya koyacağı şüphesizdir.

Rate article
Add a comment