Kız Çocuk Gelişiminde Ailenin Rolü

çocuğun gelişiminde anne babanın rolü Çocuk

Çocukların ilk eğitildiği yer, aileleridir. Ailelerinin çocuklara olan tutumu, ev içindeki iletişim çocuğun kişilik ve psikolojik gelişiminin üzerinde rol oynamaktadır. Ailelerin çocuklara karşı olan tutumu, tavır, alışkanlık, inanç, değer yargıları gibi birçok etken çocuğun psikolojik dünyasını geliştirmeye başlamaktadır. Çocuk gelişimi konusunda yeterli olunmadığı yerlerde uzman kişilere danışılmalıdır.

Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da sağlıklı, mutlu çocuklar yetiştirmek için ailelere büyük rol düşmektedir. Hem kız çocuk hem erkek çocuk, küçük yaşlardan itibaren anne babaları kendilerine rol model seçmektedir. Bu nedenle çocukların yanında konuşma ve tavırlara oldukça dikkat edilmelidir.

Kız Çocuk ve Baba İlişkisi

Erkek çocukları anneye düşkün olurken, kız çocuklarının genelinin babaya düşkün olduğu gözlemlenmektedir. Kız çocukları küçük yaşlardan itibaren baba ile vakit geçirmelidir. İş hayatı nedeniyle çoğu zaman çocuk bakımı annelere kalsa da, baba işten kalan vaktini çocuklara ayırmalıdır.

Kızı ile sağlıklı bir iletişimi olmayan babalarının, kızları büyüdüğünde baba sevgisi eksikliği duyduğu, bu nedenle kendinden yaşça büyük erkeklerle evlilik, ilişki kararı aldıkları gözlemlenmektedir.

Çocukların Duygusal İhtiyaçları

Çocuğun her istediğini yapmak, onunla ilgilenmek anlamına gelmemektedir. Çocuğun sadece temel ve maddi ihtiyaçlarını karşılamak yeterli olmamaktadır. Babalar, 4 yaşından sonra çocukla vakit geçirmeli, akşam kitap okuma, oyun oynama gibi etkinlikler düzenlemektedir. Küçük yaşlardan beri dinlenen çocuklar, ileriki yaşlarda iletişim problemi yaşamamaktadır.

Kız çocukları erkek çocuklarına göre daha hassas ve duygusal bir yapıya sahiptir. Bu nedenle problemler karşısında çocuk azarlanmamalı, çocuğun fikirleri alınmalı ve konuşarak problem çözülmelidir.

Kız Çocuk Gelişiminde Ailenin Rolü

Kız Çocuğunun Cinsel Kimliği

3 – 4 yaşlarında çocuğun cinsel kimliği oluşmaya başlamaktadır. Erkek çocukları cinsel kimlikle ilgili sorular sorduğunda üstünde durulmazken, kız çocuklarının cinsel kimlik problemi anne ve babalarda endişeye neden olmaktadır.

Kız çocuklarının sorduğu cinsel kimlik soruları geçiştirilmemeli, anne ve baba beraber, kısa ve öz açıklama yapmalıdır. Bu yaştan itibaren cinsel kimliği oluşmaya başladığından çocuğun hem kendi insi hem de karşı cinsten çocuklarla arkadaşlık etmesi sağlanmalıdır.

Kız çocuklarının sadece pembe ve bebeklerle oynaması yerine, karma oyuncaklarla oynaması sağlanmalıdır.

Rate article
Add a comment