Kombi Kullanımında Isı Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

kombi en tasarruflu nasıl kullanılır Faydalı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte yakıt ücretleri de ailelerin kafasını karıştırmaya başladı. Çoğu ailenin asgari ücretle geçindiği günlerde, soğuk kış günlerinde kombiyi yüksek ısıda yakmak, faturaları kabarttığından lüks sayılmaktadır. Fakat alınacak küçük önlemler ile hem ısı tasarrufu hem de bütçe kontrolü sağlanabilmektedir.

Yakıt Tasarrufu Yapma

Kış günlerinde genel olarak doğalgaz ile ısınılmaktadır. Kartlı veya faturalı olarak alınan doğalgaz hizmeti, çoğu ailenin kışı zor geçirmesine neden olmaktadır. Doğalgaz faturası, birkaç yöntem uygulanarak tasarruf edilebilmektedir.

Aileler, fatura tasarrufu sağlamak için kombiyi geceleri veya evlerde olmayan saatlerde kapatmayı tercih etmektedir. Fakat ısı tasarrufu için kombinin sürekli, kısık ayarda yanması daha iyidir. Üstelik sürekli kısık ayarda yakılan ve aç kapa yapılan kombilerde, aç kapa yapmanın faturalara daha fazla yansıdığı görülmektedir.

Kombi Bakımı

Eski kombiler, daha çok enerji harcadığından yakıt ve ısı problemi daha sık yaşanmaktadır. Doğalgaz tasarrufu için yıllık olarak kombi bakımı ihmal edilmemelidir, arızalı veya eski kombiler değiştirilerek hem ısı hem bütçe tasarrufu sağlanabilmektedir.

Kombi Kullanımında Isı Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Mekanın Isı Tasarrufuna Etkisi

Yalıtımlı binalarda ısı tasarrufu daha kolay sağlanmaktadır. Fakat yalıtım olmadığı durumlarda ısı kaybı daha fazla olmaktadır. Bu nedenle mekanlara ısı yalıtımı yapmak size büyük bir kazanç sağlayacaktır. Isı yalıtımlı bir apartmanda oturanların, ısı tasarrufu sağlayabilmesi için doğalgaz termostatı kullanması önerilmektedir. Doğalgaz termostatında uzaktan kontrol sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde evde olmadığınız durumlarda, iş çıkışı doğalgazı çalıştırarak evin ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Geceleri Kombi Kullanımı

Geceleri kombiyi kapatmak birçok ailenin tercih ettiği bir yöntemdir. Fakat aç kapa yapmak ısı ve para kaybına neden olduğundan, gece saatlerinde en kısık ayarda tutmak yeterli olacaktır. Gece saatlerinde enerji harcama fiyatı daha ucuz olduğundan, bütçenize de büyük bir miktar yansımayacaktır.

Rate article
Add a comment