Konuşurken Sıklıkla Yapılan Hatalar

yanlış konuşmaktan korkmak Psikoloji

Günlük yaşantımızda sohbet ederken ya da bir cümle kurarken sıklıkla yaptığımız yanlışlar vardır. Bu yanlışlardan yazımız içerisinde bahsedeceğiz ve çözülebilmesi için ufak tavsiyelerde bulunacağız.

Konuşurken sıklıkla yapılan hatalar listemizin en başında söyleyişimizde bulunan yanlışlar vardır. Bir topluluğun etrafında konuşma yapabilmek ciddiyet ve özen ister. Konuşmacı olan kişi, inandırıcı ve güven verici olabilmek için net bir şekilde konuşmalıdır. Özellikle sesi zorlayıcı konuşmalara hiç değinmemeli hatta gayri ciddi bir söyleyişle konuşmasını devam ettirmemelidir. En önemli özellik ise, cümle ve kelimelerin tonlaması etkili ve doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Konuşmamız sırasında kesinlikle yersiz davranışlarda bulunmamalıyız. Yahut anlamsız cümleler kurmamalı ve mimiklerimizi hareket ettirmemeliyiz. Jest ve mimiklerin de konuşma esnasında önemi büyüktür. Konuşurken sıklıkla yapılan hatalar listesinde belki de en çok yapılan hata jest ve mimiklerin oynatılmasıdır. Konuşmacı olacak bireyin yapacağı konuşmaya iyi bir şekilde hazırlanması gerekir. Aksi takdirde konuşması esnasında sürekli cümlesini kesmek zorunda kalır ve anlamsız sesler çıkarabilir. Bu durum da yine konuşurken en çok yapılan yanlışlardan biridir. Ayrıca konuşma esnasında yapılan bir diğer yanlış da, dinleyicilerin etkileneceği ve rahatsız olacağı bir şekilde kaba sözcükler kullanmaktadır. Argo olarak da tabir edilen bu kelimelerin konuşma sırasında kullanılması son derece yanlıştır.

Konuşma esnasında yararlandığımız ses sistemi, müzik aleti gibi düşünülmelidir. Verimli ve düzgün bir şekilde kullanılırsa eğer, konuşma da aynı şekilde verimli olur. Konuşurken sıklıkla yapılan hatalardan bir diğeri de, dinleyiciler üzerinde etkili olamama durumudur. Bu da maalesef ki çoğunlukla karşılaşılan durumlardan biridir. Konuşmacı olan birey, düzgün bir şekilde hazırlanamazsa eğer, bu gibi yanlışlarla sıklıkla karşılaşabilir. Bu nedenle etkili ve düzgün bir konuşma için gereken hususlara dikkat edilmelidir.

Rate article
Add a comment