Koronavirüs Bitince Ne Olacak? İş Fırsatları ve Yeni meslekler

korona bitince ne olacak İlginç

Koronavirüs bitince ne olacak? Koronavirüs sonrası hayat nasıl devam edecek? Yaşadığımız küresel pandeminin ne tür yenilikler getireceği ve ekonomik olarak koronavirüs sonrası iş fırsatları ve yeni meslekler neler olacak? gibi sorular içinde bulunduğumuz kriz döneminde hepimizin merak ettiği başlıklar arasında yerini almaya başladı. Buyurun birlikte koronavirüs sonrası bizi nelerin beklediği üzerine yaptığımız araştırma sonucunu ve edindiğimiz bazı bilgileri kısaca inceleyelim.

2020 Aralık ayı ile birlikte Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak, hızlı bir şekilde dünyayı etkisine alan koronavirüs, toplum üzerinde fiziksel ve psikolojik olarak birçok etki bıraktı. Yaşanan global krizi takip eden bu süreç ile birlikte toplumun yeniden şekillenmeye başladığını artık ciddi ciddi gözlemliyoruz. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde karantina dönemi olarak adlandırabileceğimiz sokağa çıkma yasağı uygulamalarıyla birlikte insanlar evlerinde tıkılı kaldılar. Milyonlarca insan işsiz kalırken, toplumsal ilişkilerimiz neredeyse sıfırlandı. Birçok alışkanlıklarımızın yerini başka alışkanlıklar almaya başladı. Psikolojik olarak yaşadığımız olumsuz sonuçlarda üzerine eklenince bizlerde ayrı bir etki oluşturdu.

Koronavirüs ve Toplumsal Farkındalık – Koronavirüs Bitince Ne olacak?

Ekonomideki daralmayla birlikte birçok işletme faaliyetlerine ara verdi. Ciddi seviyelerde iflaslar yaşanmaya başlandı. Gıdaya duyulan ihtiyaç, ekonomik olarak sisteme ne kadar bağımlı olduğumuz, toplum içi ilişkilerin zayıflıkları, global ölçekte hükümetlerin yönetim zayıflıkları, dünya sağlık sisteminin yetersizlikleri gibi konularda farkındalıklar oluştu. Zenginle fakirin aynı gemide olduğu bu süreçte insanların olaylara bakış açısı değişti. Birçoğumuz mevcut sistemin bir virüs yüzünden nasıl dağıldığını ve sistemin bizlere beklenen faydayı sağlamadığını gördüğünde yaşam tarzlarında kalıcı değişikliklere gittiğini veya gitmeyi planladığını gözlemledik. Belki doğaya dönüş ve sürdürülebilir alternatif yaşam bizler için daha faydalı olacaktır. Belki de mevcut sistem artık değişmeli gibi fikirler filizleniyor.

Koronavirüs Teorileri

Tabi bu süre zarfında yaşananlar birçok koronavirüs teorisini beraberinde getirdi. Amerika ve Çin arasında yaşanan biyolojik savaş teorilerinden, dünya nüfusunu azaltma projesine, yeni dünya düzeni ve yeni dünya devleti kurulmasından, 5G denemelerinin etkisine, hatta uzaylılara kadar değişik fikirler ortaya atıldı. Bazı bilim adamlarının ise doğal yollarla bu virüsün ortaya çıktığı yönünde açıklamaları var. Sonuç olarak her teori ispatlanana veya çürütülene kadar gündemde olmaya devam edeceğe benziyor.

Koranavirüs ve Kalıcı İzleri

Yapılan araştırmalara göre koronavirüs bitse bile toplum üzerinde kalıcı alışkanlıklar bırakacak düşüncesi ağır basıyor. Normal hayata dönüş mü yoksa yeni normal hayata uyum süreci mi başlayacak?

Koronavirüs sonrası hayat nasıl devam edecek?

En belirgin değişikliklerin ekonomik, teknolojik, sağlık ve gıda alışkanlıklarımız üzerinde olacağı ortada. Ekonomik olarak insanlar artık yeni iş fırsatları aramaya başladılar. Evde geçirilen süreçte internetten nasıl para kazanılır? üzerine araştırmalar yapıyoruz. Çalışma saatlerinde değişikliklere gidilmesi ve izinlerdeki yapısal değişiklikler gözlemlenebilir. Hatta hasta olduğumuzda evde çalışmaya devam edebilmemiz ve süreci bu şekilde geçirmemiz konusunda kanunsal bazı uygulamalar oluşturulabilir. Dijital paranın daha yaygın kullanımında artış yine beklenen değişiklikler arasında.

Sağlık için yapılan harcamaların artacağı ve insanlarda öncelik haline dönüşeceği beklentisi epey yüksek. Süreç geçse dahi artık sokakta maske takmak normal karşılanabilir. Uzak doğu ülkelerinde uzun yıllardır zaten normal olan bu durum ülkemizde de doğal karşılanabilir.

Şehirde yaşayanlar için gıda konusunda evde sebze meyve yetiştirmek gibi alışkanlıklar oluşabilir. Balkonda sebze yetiştiriciliği yapmak, evde kendi ekmeğini üretmek gibi pratik uygulamalar hayatımıza girebilir. Toplumun organik ürünlere karşı daha duyarlı olmaya başlaması da koronavirüsün gıda tüketimi konusunda oluşturabileceği olumlu farkındalıklar arasına girmesi beklenebilir. Üretim yapan firmaların sağlık sektörüne yönelmesi ve bu alandaki teknolojik üretimlerin artışı da kuvvetli ihtimal.

Koronavirüs sonrası iş fırsatları ve yeni meslekler

Karantina sürecinde teknolojinin hayatımızdaki yeri bir kez daha netleşmiş oldu. Özellikle evdeki serbest zamanımızı interneti daha aktif kullanarak geçirmemiz ve iş hayatımıza internet üzerinden devam edebilmemiz, çevremizle olan iletişimimizi teknoloji ile sürdürürmemiz buna basit örnekler. Dijitalleşme ile sanal mağazacılık sektöründeki artış ve bizlerin online alışverişe daha fazla yer vermemiz beklenen alışkanlıklar arasında yer alıyor.

Eğitim sektöründe aktif olarak devam eden uzaktan eğitim anlayışının artık daha geniş alanlara yayılacağı düşüncesindeyim. Udemy gibi uzaktan kurslar veren dijital platformların artışı gayet beklenir bir durum. Youtube üzerinden yayıncılık, kripto para ticareti, sosyal medya reklamcılığı, freelancer grafik ve web tasarım hizmetleri, dijital pazarlama, online danışmanlık, çevirmenlik, makale yazarlığı, yazılım ve programcılık, online tamir ve bakım hizmetleri, online anket hizmeti veren işletmeler, online müşteri ve çağrı temsilcilikleri gibi meslek alanları daha fazla ilgi göreceğe benziyor.

Rate article
Add a comment