Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

masa tenisi nasıl oynanır kısaca İlginç

Masa tenisinin ülkemizde ilk oynanmaya başlanması 1920’li yıllara dayansa da masa tenisinin tarihi 1880’li yıllara kadar gitmektedir. Günümüzde gerek amatör gerekse de profesyonel alanda birçok kişi tarafından oynanan masa tenisini sadece spor salonlarında değil, okullar, parklar hatta ve hatta evlerde bile görmek mümkündür.

Peki, masa tenisi nasıl oynanır?

Masa tenisi minimum 2, maksimum 4 oyuncu ile oynanabilen bir oyun türüdür. Oyun temelde masanın karşılıklı taraflarında bulunmakta olan oyuncuların topu birbirlerine masaya vurdurarak atmaları esasına dayanmakta olup, kimi zaman masa tenisi yerine ‘ping-pong’ olarak da isimlendirilmektedir.

Masa tenisi oynayabilmek için ilk olarak bu oyuna göre yapılmış olan ve belirli kriterlere sahip bir dikdörtgen masa gerekmektedir. Dikdörtgen olan bu masanın yüzeyi mat ve koyu renkli olmalıdır. Masanın tüm kenarlarında 2 cm genişliğe sahip, beyaz boya ile boyanmış çizgiler bulunmalıdır. Diğer bir beyaz çizgi de masayı dört kişinin oynamasına mümkün kılmak üzere dikine eşit bölen çizgidir. Masa tam orta kısmından iki eşit parçaya bir ağ ile bölünmüş olmalıdır. Aynı zamanda masanın yüzeyi masa tenisi topunu zıplatmaya müsait olan bir malzemeden yapılmış olması gerekmektedir.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Masa tenisi oynanacak topun 40 mm çapında, 2.7 gr ağırlığında ve aynı zamanda da plastik malzemeden meydana getirilmiş olup mat beyaz veya portakal renge sahip olmalıdır. Bunların yanı sıra gereken her oyuncu birer raket gerekli olmaktadır. Raketin top ile temas eden yüzeyinin süngersiz tırtıl lastik ya da sandviç lastik ile kaplı olması gerekmektedir.

Masa tenisi oyununa başlanmadan önce raket tutuş şekli son derece önemlidir. Bu nedenden dolayı ‘forehand’ ve ‘backhand’ olarak adlandırılan eliniz içe dönük ve dışa dönük iken olmak üzere top sektirme çalışması yapmanız bu anlamda oldukça yararlı olacaktır. Oyunu oynamaya başlarken ilk olarak her bir sporcu iki servis atar. Fileye değip dışarı çıkan toplar sayı, bunun yanı sıra hem fileye hem masaya değen toplar tekrar anlamı ifade etmektedir. 4 kişi ile oynanan karşılaşmada maç 5 set oynanmakta olup 3 seti kazanan takım oyunun galibi olur. Ancak teke tek olarak yapılan karşılaşmalarda maç 7 set üzerinden oynanır ve bu şekilde oynanan oyunda da 4 seti alan kişi oyunu kazanır.

Rate article
Add a comment