Menopoz Döneminde Sağlıklı Kalmanın Yolları

menopozda sağlıklı beslenme Kadın

Menopoz döneminde normal kadınlık fonksiyonları, yumurtalıkların faaliyetleri azalmaktadır. Bu dönem kadınlar için hassas bir dönemdir. Her zaman normal seyrinde giden adet dönemlerinde aksama olmakta, bu durumun hem fizyolojik, hem de ruhsal açıdan bazı etkileri olabilmektedir.

Menopoz yaşı genelde 51 olarak öngörülmektedir. Beslenme bozukluğu, sigara, vejetaryenlik, aşırı zayıflık gibi etkenler menopoz yaşını öne çekebilir. Nadiren de olsa 40 yaşın altında menopoz görülebilir. Bunun genel olarak nedeni ise rahim operasyonları, radyoterapi, kemoterapi, geçirilmiş hastalıklar olabilir.

Bu dönemde sağlıklı kalabilmek için dengeli beslenmeye, düzenli uyumaya, egzersiz ve yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir. Menopoz döneminde kemik erimesi, kalp hastalığı geçirme riski diğer dönemlere göre artmaktadır. Terleme, ateş basmaları da sorun olarak bu dönemde karşımıza çıkar. Cinsel temas anlarında kuruluk, kanama, ağrı görülebilir. Ayrıca menopoz sonrasında kolesterol ve trigliserid oranlarında artış görülebilir. Bu yüzden her şey normal seyrinde devam etse de düzenli olarak bir kadın doğum uzmanına görünmekte yarar var. Smear testi, kan testleri, yağ testleri, kalp, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekir. Tabi meme inceleme ve kemik erimesi testleri de ihmal edilmemelidir.

Her yaşta önemli olan beslenme bu dönem belki daha önemlidir. Menopoz sonrası kemik erimesi görülebildiği için D vitamini, kalsiyum almaya, gerekli protein, vitamin, mineral almaya özen gösterişmelidir. Karbonhidratlardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Hormonlarda olan düzensizliklerden dolayı içe kapanma, çabuk sinirlenme, ağlama atakları, unutkanlık, cinsel isteksizlik görülebilir. Böyle durumlarda rahatlatıcı bitkisel çaylar ( papatya, melisa, rezene vb.) faydalı olabilir. Dikkati başka şeylere vermek için farklı hobiler geliştirilebilir. Açık havada, doğayla baş başa kalıp günlük yürüyüşler yapılabilir. Kendimizi rahatlatmak için nefes alıp verme egzersizleri, moral motivasyon verebilecek ve olumlu enerji alabileceğimiz arkadaş ve yakınlarımızla temasa geçebiliriz. Hatta bir psikologtan destek almak çok iyi gerekebilir. Ayrıca civanperçemi vb. bitkiler demlenip içilirse adet söktürme özelliği olduğu söylenmektedir. Elbette bitkisel çözümler için de mutlaka doktorlara danışmakta yarar var.

Unutmamalıdır ki bu dönem bir hastalık değil, sadece sağlığımızza daha çok dikkat etmemiz gereken hassas bir dönemdir. Eğer gerekli tedbirler alınırsa menopoz dönemi herhangi bir sorunla karşılaşmadan rahatlıkla atlatılabilir. Her şeyden önce kişinin kendiyle dost olması, kendini iyi tanıması ve sorunlarına akılcı çözümler bulması gerekir.

Rate article
Add a comment