Mevsimler ve Mevsim Oluşumu

mevsim oluşumunun nedenleri İlginç

Dünyamızın güneşin çevresinde dönmesinin sonucunda gece ve günlerin uzun olmasına bağlı olarak belirlenmiş, bir senenin dört kısmına ayrılmış bölümlerden her birine mevsim adı verilir.

Mevsimler grubu, kendi içerisinde de kısımlara ayrıldığı için bir senenin içinde değişiklik gösterebilir.

4 kısımdan oluşan mevsim grupları ise şu şekildedir; ilkbahar, yaz, sonbahar, kış mevsimi olarak ayrılırlar. Dönüş sonucunda meydana gelen değişme, güneşten sağlanan ısı yoğunluğunun da ayrı olmasını doğurur. Mevsim arasındaki sıcaklık değişimi, özellikle ılıman bölgeler içerisinde kendini en yoğun bir şekilde göstermektedir. Ancak ekvatorda ise durum bu şekilde değildir. Kutup bölgeleri ise her daim soğuk olarak geçmektedir. Tabii ki sıcaklık derecesi de, mevsime bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bir senenin çeşitli iklimsel ve astronomik özellikleri bulunan bölümlere mevsimler adını vermekteyiz. Orta iklimli olan bölgeler üzerinde mevsim grupları ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olarak ayrılırlar.

Mevsimler ve Mevsim Oluşumu

Kutup bölgelerinde ya da kutuplara yakın olan bölgelerde bir yıl iki mevsime ayrılarak yaz ve kış olarak yaşanmaktadır. Ayrıca kutup bölgelerinde 6 ay gündüz olurken 6 ay da gece olur. Güneşin gece gündüzle olan eşitliği ve gün dönümündeki noktaları arasından yapılan geçişlerde geçen sürede mevsim değişimi yaşanmaktadır.

Mevsim değişmelerinin oluşumundaki en temel sebep; dünyanın yıllık hareketi ve eksen eğikliği olarak da bilinmektedir.

Gündüz ve geceyi ayırabilen sınıra ‘aydınlanma çemberi’ denmektedir. Dünyanın güneş çevresinde yaptığı hareket esnasında ışınlar farklı noktalara dik olarak gelirken, bazı noktalar arasında da yer değiştirebilir. Aydınlanma çemberi ve güneş ışınlarının gelme açısına bağlı olarak aynı zamanda ayrı yarım kürelerde de mevsimler yaşanmaktadır. Yani Güney Yarım Küre kışı yaşarken, Kuzey Yarım Küre yazı yaşar. Aynı zamanda birinde kış mevsimi yaşanırken diğerinde sonbahar mevsimi yaşanır.

Rate article
Add a comment