Mide Ülseri Nedir? Tedavisi Nasıldır?

mide ülseri nedir neden olur Sağlık

Mide ülseri, midenin iç kısmının midenin yarattığı asit ile parçalanması sonucunda oluşan hastalıktır. Kişiden kişiye farklılık gösteren mide asitlerinin salgılanması bazı bireylerde olduğundan çok… Mide Ülseri Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Mide ülseri, midenin iç kısmının midenin yarattığı asit ile parçalanması sonucunda oluşan hastalıktır. Kişiden kişiye farklılık gösteren mide asitlerinin salgılanması bazı bireylerde olduğundan çok daha fazla salgılanır. Peki, Mide Ülseri Nedir? Tedavisi Nasıldır? Midenin bazı bireylerde oluşan fazla asit salgılaması sonucunda midenin iç kısmında parçalanmalara mide ülseri denir. Tedavi yöntemleri de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mide ülserinin engellenmesi için zaten asitli olan mideye daha fazla asit gönderimi yapılmamalıdır. Asitli ve alkollü içeceklerden uzak durma olası ülser tehditlerini en aza indirebilir. Ülserin ilk görülen belirtileri ise midede yanma, ekşime ve ağırlık olarak nitelendirilebilir.

Mide Ülseri Neden Oluşur?

Midenin iç ve dış olmak üzere iki kısmı bulunur. Midenin iç kısmında mideyi koruyan ve zarar görmesini engelleyen katı ve sert bir tabaka bulunuyor. Mide ülserinin oluşma şekli bazen bakterilere bazen de midenin katı tabakasının delinerek ve midenin aşırı asit üretimine bağlı olarak savunmasız halde kalan bir mide oluşur. Aşırı sinir ve stres mide asidinin düzensiz ve hızlı bir şekilde üretilmesini tetikliyor. Aşırı sinir ve stresin yanında sindirilmesi zor olan gıdaların fazla tüketimi, alkol ve sigara kullanımı, kalp rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği ve kullanılan ilaçların zamanından önce veya sonra kullanılması mide ülseri oluşumu için en büyük etkenler arasındadır.

Mide Ülseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide ülserinin tedavi süreci sanıldığının aksine oldukça basittir. Talimatlar uygulandığı takdirde kişi ülserden tamamen kurtulabilir. Mide Ülseri Nedir? Tedavisi Nasıldır? Sorusuna yanıt olacak cevaplar kişinin tedaviye hemen başlaması için gereklidir. Hastalığın ilk aşaması teşhisi koymaktır. Teşhis koyulduktan sonra tedaviye erken zamanda başlanır ve tedavi süresi kısalır.

Teşhisin ardından ilaç tedavisi yoluyla midenin salgıladığı aşırı asit kontrol altına alınıyor veya mide ülserine neden olan bakteriyi kullanılan ilaç öldürüyor. Mide ülserinde genellikle ilaç tedavisiyle net sonuçlar alınıyor ancak nadir de olsa ameliyat seçeneği de bulunuyor. İlaç tedavisine başlandığı anda moral ve motivasyonun yüksek olması oldukça önemlidir. Ülser tedavisinde, bol bol istirahat etmek ve yemek saatlerini düzenli bir şekilde uygulamak önemlidir. Mide ülseri tedavisi sırasında zararlı maddelerden ve sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak gereklidir.

Rate article
Add a comment