Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı? Ne Zaman İnşa Edildi?

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı Tarih

Bu makalede Gizemli Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı? başlığı altında edinmiş olduğum bilgileri paylaşacağız. Birçok kişi mısır piramitleri hakkında çok az bilgiye sahiptir. Genellikle çevremizdekilere mısır piramitlerini anlatırken, piramitlerin ne kadar gizemli ve mucizevi yapıtlar olduğundan bahsederiz. Kimi zaman ise çok fazla abartarak mısır piramitlerinin uzaydan dünyamıza geldiğini bile söylemekteyiz. Sonuçta bizlerde bulunan hayal gücünün bir sonu yoktur. Bu yüzden de abartmayı bazen çok sevmişizdir veya abartılmış hali bizleri daha çok etkilediğini düşündüğümüz için onu o şekilde kabul etmişizdir.

Mısır Piramitleri İle İlgili Bilgilendirme

Mısır Piramitleri ne zaman inşa edildi? Piramitler kaç metredir?

Mısır piramitleri M.Ö 2500’lü yıllarda inşa edildiği öne sürülmektedir. Bizlere çok eski bir tarih gibi gelse de bu dönemlerde Anadolu ve Mezopotamya topraklarında çoktan devlet kurulmuştu. Mısır piramitlerinin fiziksel özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse ; Firavun Khufu’nun piramidi yerden 140 metre yüksektir. Bu dönemlerde başa gelen her firavun, kendisinden önce yapılmış olan piramitlerden daha yüksek,daha şatafatlı ve daha görkemli bir piramit inşa etmek istiyordu.

Mısır Piramitlerindeki Taşlar Nasıl Elde Edildi?

Dönemin işçileri Mısır Piramitleri için kullanılmak üzere yaklaşık 2.5 ton ağırlığındaki devasa kayaları taşımak zorundaydılar. Ancak piramidin yapılacağı yer henüz belirlenmemişti. Piramitte görev alan işçilerin hemen yakınlarında kireç taşı kaynağı bulunmaktaydı.

İşçiler kireç taşı kaynağından diktörtgen vari kestikleri taşlardan bloklar oluşturarak daha önceden yapmış oldukları kızaklara oturtarak piramidin yanına çekip yerleştirme işlemlerini yapıyorlardı. Elbetteki bu çekme ve yerleştirme işlemlerinde bir çok kazada işçilerin yaralandığı, hatta öldüğü bile söylenmektedir. Kazılarda mezarlardan çıkarılan kemiklerdeki izlerden bunu çok daha iyi anlamaktayız.

Mısır Piramitleri için ne kadar işçi çalışıyordu ?

Mısır piramitleri hakkında yıllar boyu bir çok tahminde bulunulmuştur. Piramitlerde görev alan 10.000 işçinin olduğu öne sürülüyordu. Ancak bilim insanlarının ellerinde yeterince kanıt olmadığı için kesin bir bilgiye sahip değillerdi.

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı? Ne Zaman İnşa Edildi?Arkeolojik kazılar sonucunda elle tutulabilir daha verimli kanıtlar ortaya çıkmaya başladı. Devasa büyüklükteki taşları yerinden çıkartabilmek için ise en az 1200 işçi gerekmekteydi. Tek bir taş parçasını ancak 20 kişi çekebilmekteydi. Bunu yapabilecek insan sayısının ise 700 olduğu öne sürülmektedir. Piramitlerin yapımında görev alan işçilerin köle olmadıkları hatta parayla çalışan işçiler oldukları ve devlete o dönemlerde vergi ödemek yerine bu işlerde çalıştıkları biliniyordu.

Mısır Piramitleri Yapım Süreci

Geometri ve Matematik dalında uzmanlaşan mısırlılar için piramidin yeri ve temelinin belirlenmesi gerekiyordu. Bu iş tam anlamıyla onların uzmanlık alanıydı. Piramitteki her bir bloğu oluşturdukça işler daha da zorlaşmaya başlamıştı. Mısırlıların devasa taşları onlarca yükseklikteki blokların üzerine koymak için herhangi bir aletleri yoktu. Sadece zekalarının sınırlarını zorlayarak bu işi yapmayı başardılar.

Bilim ve Zekanın Getirdiği Kolaylık

Devasa tab bloklarını neredeyse yerinden kımıldatamayan mısırlı mühendis ve mimarlar olağan üstü bir fikir bularak; eğer bloklar kaldırılamıyorsa bizlerde blokların altında bulunan toprak parçasını yükseltmeliyiz dediler. Hemen işe koyularak tümsekler oluşturmaya başladılar. Piramit yükseklik kazandıkça Mısırlılar’da etrafına piramiti çevreleyecek kumdan bir yol yapmaya başladılar ve bir çok işçinin katılımıyla bu işi de hızlıca ilerletmeyi başardılar.

Gizemli Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Öz veriyle çalışan mısırlıların yapmış olduğu piramitler yaklaşık 15 ile 20 yıl arasında sürmekteydi. Firavunlar bile yaşantılarına devam ederken kendi mezarlarının inşası için çalışmalar başlatıyordu. Tepeye son devasa taşın koyulmasından sonra piramidi çevreleyen toprak yolun temizlenmesi gerekiyordu.Bu işlem bile mısırlıların 1-2 yılını almaktaydı.

Sizlerle paylaşmış olduğum Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ? yazımdan sonra piramitlerin dünya dışından gelmediği veya dünya dışı varlıklar tarafından inşa edilmediğini hakkında bilgi edinmiş olduk. Bu yapıtlarda fizik, bilim ve matematiğin önemini bir kez daha anlamış olduk.

Rate article
Add a comment