Misk Kedisi Kahvesi Nasıl Yapılır? Dünyanın En Pahalı Kahvesi

misk kedisi kahvesi İlginç

Misk Kedisi Kahvesi Nasıl Yapılır? (Kopi Luwak) konulu yazımda sizlere Kopi Luwak’ın nasıl yapıldığı ve nerelerde üretildiği hakkında bilgi vereceğiz. Kahve yıllar boyu hepimizin günlük hayatında tükettiğimiz bir içecek. Bazılarımız sabah uyandığında kahve tüketir, kimi yorgun hissettiği zaman, kimisi ise uykusunu kaçırabilmek adına kahve tüketir. Kahve denince bir çoğumuzun aklına elbetteki Türk kahvesi gelecektir. Ancak bu yazımızda dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak’tan konuşacağız.

Kopi Luwak bir hayvan dışkısından yapılmaktadır. Bu hayvan ise Asya misk kedisidir ve kedi kakası kahvesi olarakta adlandırılmaktadır.

En pahalı kahve – Kopi Luwak

Kopi luwak, fiyat ve üretim açışından dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesidir. Kopi luwak, Endonezya’nın Sumatra adası ve çevresindeki birkaç adada yaşayan ağaç türüdür. Misk kedisi bu ağacın meyvelerinden yer ve dışkıladığı çekirdeklerden ise Misk kedisi kahvesi üretimi yapılmaktadır. Toplanan bu dışkılar daha sonrasında paketlenerek çeşitli ülkelere satışı yapılmaktadır.Ülkemizde de belirli noktalarda bulunmaktadır fakat çok az sayıdadır. Kopi Luwak’ın kilosu nereden baksanız 300 ila 350 dolara satılmaktadır. Şu anda bile dünyanın en pahalı kahvesi olarak listelerin başında yer almaktadır.

Misk Kedisi Kahvesi Nerelerde Yetişir ?

Misk kedisi kahvesi üretimi yapılan bir kaç yer ise ; Sumatra, Bali, Endonezya adaları, Filipinler ve Doğu Timordur.

Misk kedisi Kopi Luwak

Dünya genelinde kahve türü ve çeşitliliği artmaya başladıkça bir pazar haline dönüşmeye başladı. Her ülke kendi damak tadına uygun kahveler oluşturup dünya genelindeki pazarlara kahve satışları yapmaya başladılar.

Çeşitliliğin artması elbetteki rekabet ile birlikte fiyat dengesini de değiştirdi. Her ülke kendi pazarındaki kahveleri başka ülke pazarlarına sokmak için yarış içine girdi. Elbetteki fiyatından ziyade bu kahvelerin nasıl üretildiği de tüketiciler tarafından çok önemliydi. Misk kedisi dışkısı sonrasında üretilen Kopi Luwak’ın muazzam bir tada sahip olduğunu söylenmektedir. Kopi luwak 1 yılda sadece 380 kilogram üretilmekte.

Rate article
Add a comment