Miyop Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

miyop nedir belirtileri nelerdir Sağlık

Miyop en belirgin tanımı ile uzağı net görememektir. Miyobu teknik bir bilgi ile tanımlamak gerekirse gözlere paralel bir şekilde gelen ışınların göz içine bulunan… Miyop Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Miyop en belirgin tanımı ile uzağı net görememektir. Miyobu teknik bir bilgi ile tanımlamak gerekirse gözlere paralel bir şekilde gelen ışınların göz içine bulunan retinanın önünde odaklanması olayıdır. Miyoplar uzağı net göremedikleri için gözlerini kısarak bakarlar. Miyop sorunu yaşayan birçok kişi aslında uzağı net göremediklerinin farkında değillerdir. Bunun temel nedeni baktıkları nesnelerin uzaklaştıkça netliklerini kaybedecekleri ve bu durumu mantıklı olarak görmeleridir. Miyop sorunu gözün ön ve arka çapasının normalin üzerine çıkması nedeni ile ortaya çıkıyor.

Miyop sorununun toplum içerisinde genetik faktörlerin etkisi ile olduklarını söyleseler de genelde bazı meslek guruplarında kişilerin bazı nesnelere çok yakından bakmalarına bağlı olarak gelişebiliyor. Genelde doktor, kuyumcu, öğretmen, çok okuyan ve yazan kişiler çevremizde sıktır ve birçoğu miyop olduğundan gözlük kullanırlar. Miyopu, bir şeylere çok fazla dikkatli bakmanın yanı sıra çalışma ortamındaki ışığın kalitesine bağlı olarak da gelişebiliyor. Loş bir ışıkta kitap okunduğunda ya da yazı yazıldığında gözlerin miyop olması durumu ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu şikayetleri yaşayan kişiler miyop nedir ve belirtileri nelerdir? sorusuna cevap arıyorlar.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop rahatsızlığı çoğu kez okul öncesi ve okul dönemindeki çocuklarda görülür. Ancak çocuklar çoğu zaman uzağı net göremediklerinin farkına varamazlar. Okul döneminin başlaması ile birlikte miyop çocukların ortak sıkıntısı tahtayı net görememeleridir. Tahtayı net göremediklerini belirten çocuklar bu durumu ailelerini söylediklerinde bir göz doktoruna muayene olmaya giderler.

Miyop Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Miyop olan hastaların tedavi ile birlikte lens ve gözlük kullanımı ile bu sorunun üstesinden gelinebiliyor. Miyop rahatsızlığı yaşayan hastalar miyop lens ve gözlüklerini çıkardıklarında aynı sorunla karşılaşacaklardır. Bu tedavi yönteminin haricinde lazer tedavisi de yapılmaktadır. Lazer tedavisi ile miyoptan tamamen kurtulmak mümkündür. Miyop için lazer tedavisi görmek isteyen hastaların 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor.

Aynı zamanda miyop için lazer tedavisi görecek hastaların diyabet hastası olmamaları, son bir yıllık süreçte göz numaralarının değişmemiş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip olan hastalara hem devlet hem de özel hastanelerinde doktorlar tarafından lazer yöntemli tedavi uygulanabiliyor. Gözlük tercihli kullanımlarda ise gözlüklerde konkav mercekli gözlükler kullanılır. Miyop nedir ve belirtileri nelerdir? Sorusuna cevap arayan kişiler miyop belirtilerini taşıyorlarsa doktora mutlaka başvurmaları gerekiyor.

Rate article
Add a comment