Muciza Gıda Balı kullanabileceğimiz farklı yerler

Faydalı

Kahvaltılarda veya günün farklı zamanlarında ekmeğe sürerek, süte katarak, hasta olduğumuzda içerisine zencefil veya karabiber ilave ederek tüketebileceğimiz bal her yaş insan için çok faydalı bir gıdadır. Bal gıda olmanın yanı sıra başka alanlarda da kullanılabilen bir mucize bir maddedir.

Balın bağışıklık sistemine iyi geldiği bilindiği için yaralara, derideki yanmalara iyi geldiği söylenir. Cildin tahriş olmasını önler, ağrıyı giderir. Yapılması gereken tek şey yaraya veya tahriş olan bölgeye sürüp kurumaya bırakmaktır.

Cildin nemini korumak için kullanılabilir. Bal ile yapılan cilt maskeleri etkilidir. Bal, yağlı, normal, kuru her tür cilt için kullanılabilir. Çünkü ciltteki yağ oranını arttırmaz. Bal maskesi yapmak isterseniz yüzünüze ince bir tabaka halinde sürüp 30 dk. bekletmeniz ve sonra yıkamanız yeterli olacaktır.

Bal doğal bir şampuandır aynı zamanda. 200 ml. suyla 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışım saçta kepek oluşumunu engeller. Parlaklık, yumuşaklık kazandırır. Bu uygulama normal bir şampuanın yanında yumuşatıcı olarak da kullanılabilir.

Yukarıda bahsettik. Bal hastayken de bir şifa kaynağıdır. İçerisine zencefil, karabiber, limon, tarçın, dağ kekiği vb. ilave edilerek doğal bir öksürük şurubu hazırlanabilir.

Balın bağırsakları düzenleyen etkisi de söz konusudur. Her sabah kahvaltıdan önce bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı bal ve yine bir kaşık doğal elma sirkesini ilave edip için. Bağırsaklarınızın zamanla daha düzenli çalıştığını göreceksiniz.

Bal, sindirim problemlerine de iyi gelen bir gıdadır. Mide ülserine, midede ekşimeye, karaciğer ve safra kesesi problemlerine iyi gelir. Ülser ve aşırı asit üretimi için mucizevi bir çözüm arıyorsanız balı patates püresinin içine katıp yiyebilirsiniz.

Sinirsel problemler ve uykusuzluk çekiyorsanız bal bu tür sıkıntılar için de bir ilaçtır. Bal vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından zengin bir gıda olduğu için insülin ve serotonin (mutluluk hormonu) seviyesini doğal olarak arttıran bir yiyecektir. Bu hormon insanı rahatlatan, stresi azaltan bir hormondur. Her akşam bir bardak çaya bir çay kaşığı bal ilave edilip içildiğinde etkisi görülecektir.

Bir bardak ılık suya bal katılıp gargara yapılırsa diş eti iltihaplarına da iyi gelir. Aynı zamanda her sabah aç karna yenen bal hastalıkların önlenmesinde, beynin iyi çalışmasında oldukça etkilidir.

Kısacası her derde deva olan balı soframızdan eksik etmemeliyiz.

Rate article
Add a comment