Mucizevi Meyve Nar

narın faydaları ve zararları Faydalı

Dört mevsim boyunca bereketli topraklarımızdan hasat edilen nar meyvesi ‘her derde deva’ denilen türde bir meyvedir. Uzunca süre muhafaza edilebilen nar mutfaktan eksik edilmeyecek meyveler arasındadır. Botanik dilinde adı punıca granatum olarak geçen nar ülkemizde üretimi oldukça fazladır. Nar üretiminde ülkemiz İran ve Hindistan’ın ardından üçüncü sıradadır.

Nar içindeki şeker oranının fazlalığından dolayı kalorisi yüksek bir meyvedir.Ortalama olarak bir narda 32  gram şeker ve 230 kalori bulunur. Nar aslında çoğu açıdan diğer meyvelerden farklılık gösterir. Narda yaklaşık 3,2 gram protein bulunurken içinde 22 gram şeker olan muzda sadece 1,1 gram protein bulunur.

Narın taneleri ve içindeki zarların bulundurduğu vitamin ve mineraller saymakla bitmez. Potasyum ve demir minareli açısından oldukça zengin olan nar taneleri ve zarı aynı zamanda C vitamini, B1 ve B2 vitamini bulundurur. Bilinen en güçlü antioksidan olan Punikalajin maddesini bulunduran nar, yeşil çaydan daha fazla rahatlatıcı ve arındırıcı bir besindir.nar-taneleri

Son yıllarda bir çok besin için anti-kanser, kanser önleyici denilmekte ancak bu yorumların hepsinden emin olmak oldukça zor. Narın iltihapları önleyici etkisi bilinmekteydi. Bununla beraber nar meyvesi üzerinde bir çok araştırma yapan uzmanlar kolon, göğüs, prostat ve deri kanserinde pozitif sonuç verdiğini yani kansere karşı savaştığını ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği görülmüştür. Kısacası narın içindeki sayısız nar tanesinin sayısız yararı var.

Rate article
Add a comment