Multivitaminler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Multivitaminler Sağlık

Bazı uzmanlar, sağlığı korumak için günlük multivitaminlerden vazgeçmenin zamanı olduğunu söylüyor, ancak kimi uzmanlar ise katılmıyor. Hangisi doğru?

Eğer bir multivitamin alırsanız, muhtemelen sağlığınızı korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istediğiniz içindir. Ancak, temel vitamin ve minerallerin günlük kokteyllerinin aslında beklediğinizi sağladığına dair yeterli kanıt yok. Çoğu çalışma, beynin veya kalbin korunmasında multivitaminlerden fayda görmez. Ancak bazı Harvard uzmanları hala umut olduğunu düşünüyor.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji doçenti olan Dr. Howard Sesso, “Potansiyel faydalar var ve şu anda bilinen bir risk yok.” “Sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak bir multivitamin düşünmeye değer.”

Uzman görüşleri arasında kalmış, peki ya ne yapmalısınız? Kendinize neden multivitamin almayı düşüneceğinizi sorarak başlayın. Diyetinizin besinsel olarak gevşek olduğundan şüpheleniyorsanız, çabalarınızı oraya odaklayın.

Multivitaminler hakkında şimdiye kadar neler biliyoruz

Vitamin ve sağlık üzerine yapılan tüm araştırmalara rağmen, “gerçek” vitaminlerle ilgili somut çalışmalar bulunmakta. Hekimlerin Sağlık Çalışması II şu ana kadar tamamlanmış en iyi çalışmadır. Sağlık için gerekli olan 31 vitamin ve mineralin günlük gereksinimlerini içeren, çoğu insanın aldığı gibi yaygın olarak alınan bir multivitamin test etmek için yapılan ilk ve tek büyük ölçekli randomize klinik çalışmadır.

Büyük bir grup erkek hekim, on yıldan fazla bir süre boyunca multivitamin veya plasebo hapı aldı. Sonuç, kanser ve kataraktta mütevazı azalmalara neden oldu, ancak kardiyovasküler hastalığa veya azalan zihinsel işleve karşı koruyucu bir etkisi görülmedi. Güvenli mi?

Multivitamin savunucuları, multivitamin almanın yıllarca tehlikeli olduğuna dair güçlü bir kanıt bulunmadığına işaret etmektedir. Johns Hopkins Bloomberg Okulu’ndan bir bilim adamı olan Dr. Halk Sağlığı Uzmanı Sesso, bekle ve gör yaklaşımını teşvik eden iyimserler için konuşuyor. Sesso, “Multivitamin takviyesi düşük riskli ve düşük maliyetlidir ve insanların diyette olası boşlukları doldurmaya yardımcı olur.” “Bunlar, doktorunuzla tartışılması gereken kanser ve göz hastalığı için multivitamin almayı düşünmenin zorlayıcı nedenleridir.”

Şimdilik, belirli adımlar atabilirsiniz:

Gerçekten bir multivitamin almanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Vitamin eksikliğiniz olabilir mi?
Diyetinizi değerlendirin. Mümkün olduğunca sağlıklı yiyor musunuz? Bir şey eksik mi?
Uzman beslenme tavsiyesi mi istiyorsunuz? Bir diyetisyenle görüşün.
Yüksek dozlarda spesifik vitaminler, özellikle A ve E almayın. Bunlar aslında zararlı olabilir.

Kanıt ne öneriyor?

Araştırmacılar, sağlıklı erkeklerde uzun süreli multivitamin kullanımının sağlığın çeşitli yönleri üzerindeki etkisini inceledi. İşte buldukları:

Kanser: Erkeklere kanser teşhisi konma olasılığı% 8 daha azdı. Koruyucu etki, kanser öyküsü olan erkeklerde en büyüktü.
Vizyon: Katarakt gelişme riski düşüktür.
Kardiyovasküler hastalık: Kalp krizi, felç veya kardiyovasküler hastalıktan ölümlere karşı koruma yoktur.
Beyin: Azalan hafızaya veya zihinsel becerilere karşı koruma yoktur.
Uyarı: PHSII’nin tasarımı nedeniyle, hafıza kaybı ve görme bulgularının, kanser ve kardiyovasküler hastalık sonuçlarından daha şanslı bulgu olması daha olasıdır.

Rate article
Add a comment