Müziğin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası

müziğin faydaları nelerdir İlginç

Müzik… İnsanlığın var olması ile birlikte hayatımıza ritim de girdi. Müziğin olmadığı bir yaşamı düşünmemiz istense eminiz hepimiz donakalırız. Çünkü müzik insanla ortaya çıkmadı. Hiç insan eli değmemiş bir ormana gidip, gözlerinizi kapattığınız da bile müzik, doğanın ritmi, sizi saracaktır. İnsanlar sadece notaları ve işin matematiksel kısmını keşfetti. Ama müzik zaten benliklerimizde gizli bir yerlerdeydi. Doğanın bize sunduğu bu ritmin elbetteki bilimsel birçok faydası var. Kanıtlanmış olan bu faydaları gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Müzik Mutluluk Seviyenizi Yükseltir

Şimdilerde birçok terapist müzikle iş birliği yapıyor. Tabi ki müzik sayesinde havalara uçmuyorsunuz ama kendinizi çok daha iyi hissettiğiniz su götürmez bir gerçek.

2. Yaşlıların En Büyük Destekçisi

İnsanlar yaşlandığı zaman hayatla olan bağlarını biraz daha gevşetmeye hatta koparmaya daha eğilimlidir. İşte müzik yaşlıların gerçeklikten uzaklaşmamasına yardımcı oluyor. Özellikle Alzheimer gibi sizi hayattan uzaklaştıracak olan hastalıklarda, hayatla aranıza köprü oluyor.

3. Hafızanızı Güçlendirip, Daha Kolay Öğrenmenizi Sağlıyor

Özellikle öğrencilerin ders çalışırken konsantrasyonlarını arttırmak ve hafızalarını kuvvetlendirmek için klasik müzik dinlemeleri pekçok doktor tarafından tavsiye ediliyor.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Kısa süre bile olsa dinlenen müzik interleukin 1 seviyesini arttırarak, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlıyor.

5. Kalp ve Tansiyona İyi Geliyor

Yapılan araştırmalarda klasik müzik eşliğinde hastanede tedevi gören kalp ve tansiyon hastalarının, müzik dinlemeden tedavi edilenlere kıyasla daha çabuk iyileştiği gözlenmiştir.

Rate article
Add a comment