New York Nasıl Bir Şehirdir?

new york nasıl bir yer ekşi Gezi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri olan New York, adını aynı isimli New York eyaletinden almaktadır. İkisinin birbirine karıştırılmaması adına New York City ya da kısaca NYC adı ile anılmaktadır.

Bir dünya şehri olan New York medya, sanat ve ticaret gibi alanlarda dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. Birleşmiş Milletler binasının burada bulunması şehri önemini daha da arttırmış, dış ilişkilerin kurulduğu nadide yerlerden biri haline getirmiştir. Nüfusunun kalabalık olmasının nedenlerinden biri de budur. Amerika’nın ticaret ve finans merkezidir.

New York, Atlas Okyanusu’nun kenarına kurulmuş bir şehirdir. Türkiye ile arasında 7 saat zaman farkı vardır ve Türkiye’nin saati New York’un saatinden 7 saat ileridir. Para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır.

New York’ta genel olarak İngilizce konuşulmaktadır fakat bazı bölgelerde İngilizcenin çeşitli aksanlarına rastlanmaktadır. New York aynı zamanda bir turist ve göçmen şehri olduğu için İspanyolca da yaygın olarak konuşulmaktadır. Ayrıca burada, her milletin kendine özgü mahallesi bulunur. Bu nedenle bu mahallelerde farklı dilleri konuşan insanlar topluluğuna rastlamak mümkündür.

New York Nasıl Bir Şehirdir?

New York’un iklimi yazları sıcak, kışları ise oldukça soğuktur. Özellikle yaz aylarında çok sayıda turist çektiği için rahat bir şekilde gezme imkanı bulunamamaktadır. Yoğun kalabalıktan dolayı caddelerde adım atacak yer bulunmamakta ve yüksek sıcaklıklar insanı daha da çok yormaktadır. Bu nedenle New York’un en güzel ziyaret edileceği zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu aylarda hem daha ekonomik olarak gezme imkanı bulunur hem de turist sayısı daha az olduğu için rahat bir şekilde gezip dolaşabilir, istediğiniz her yeri ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarını sevenler için, kalın giyindiğiniz takdirde, noel zamanlarında New York’un güzelliğini görmeniz tavsiye edilir.

New York’a “Hiç uyumayan şehir” de denilmektedir. Bunun denmesinin nedenleri, hayatın 24 saat durmaması, trafiğinin çok yoğun olması ve şehir metrosunun 7 gün 24 saat açık bulunmasıdır. Kuzey Amerika’nın sanatsal aktivitelerinin de başlamış olduğu bu şehirde, Amerikan kültüründe yer alan unsurların fikri burada atılmış, ayrıca pek çok akım bu şehirde doğmuştur. 170’i aşkın dilin konuşulduğu New York, dünyanın ilk mega kenti olma özelliğini de taşımaktadır.

– New York’ta yer alan ünlü Times Meydanı

New York Nasıl Bir Şehirdir?

Rate article
Add a comment