Obezite Nedir?

Sağlık
obezite nedir

Obezite günümüzde bir çok ülkenin sağlık problemlerinde yer alır. Obezite nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Halk arasında aşırı şişmanlık olarak tabir edilir.  Obezite bir kişinin vücudunda yağ oranının aşırı olarak artması sonucu vücut kitle endeksinin çok çok üstünde kilo yapan bir hastalıktır. Anne karnından başlayarak hataya başladığınızda vücudumuzda besin ihtiyaçları oluşur. Büyümek gelişmek gibi olayların ana etken maddeleri vitaminler ve septik maddelerdir. Sağlıklı bir bireyin düzenli beslenme şekilleri çok önemlidir. Yeterli miktarın çok üstünde beslenme protein, karbonhidrat fazlalığı obezite başlangıcında sebeptir. Bazı insanların metabolizması yavaş çalıştığı için obezite hastalık sorunları ortaya çıkmaktadır. Çok kilolu olmak beraberinde bir çok hastalığı tetikliyor.

Solunum yolu bozukluğu, yüksek tansiyon riskleri şeker gibi hastalıklar obezite nedir sorusunun cevabını rahatça ortaya koyuyor. Günlük hayatta harcadığınız enerji ile vücudunuza yemek yiyerek aldığınız enerji orantılı olmalıdır ki obezite sorunu ortaya çıkmasın. Fast food tarzı aşırı yağlı yiyecekler tüketmek obezite olmanıza sebeptir. Şekerli ürünler özellikle kola fanta gibi hem şekerli hem asitli içecekler tüketmemelisiniz. Vücudunuzda harcamadığınız enerji bir süre sonra birikmeye başlayacak ve yağ oranını arttıracak. Peki obezite nedir ve nasıl kurtuluruz gibi kafamıza takılan soruların cevabı nedir?

Obezite Nedir? Hastalığın  Sebepleri nelerdir?

Sağlıklı beslenmek obezite sorununa engel olabilmektedir. Dünyada araştırmalara göre Türkiye obezite sorunları olarak 11. sırada yer almaktadır. Bu oranlar ise ülkemizde kilo sorunları olan insan fazlalığı anlamına gelmektedir. Kendinize beslenme programları oluşturun. Sağlıklı beslenen bir kişi bir çok hastalığın önüne geçebilir obezite de dahil. Ekmek tüketimini azaltın, ekmek aşırı kilo almanıza sebep olan yiyeceklerdendir. Kola şeker oranı çok yüksek bir asitli içecektir. Obezite başlangıcının en önemli nedenlerindendir. Sporcular genellikle asitli içecekleri tercih etmezler nedeni ise vücuttaki kasları yağlara çevirmesidir. dışarıdan aparatif olarak yediğiniz fastfood lar başta sağlık yönünden zararlı yiyeceklerdir. Obezite olarak ise çok kalori içerdiği için tercih etmemelisiniz. Obezite sorununuz var ise spor yaparak düzenli olarak kalorileri yakmalısınız. Yaşlandığınızda kilo probleminiz her şeyinize engel olacaktır.

Rate article
Add a comment