Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız?

Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız Sağlık

Ortodonti sürecini nasıl kısaltırız? Dişlerimizde, çenelerimizde doğuştan veya sonradan gerçekleşen nedenlerden dolayı çapraşık çıkma, çene yamukluğu, diş eti problemi, diş küçülmesi gibi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu durumda insan hayatını sosyal açıdan olumsuz şekilde etkilemektedir. Tıp’ın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşanan bu tarz diş sorunlarının çözülmesi adına önemli bir tedavi yöntemi geliştirildi. Geliştirilen ortodonti tedavi yöntemi sayesinde yaşanan tüm sorunlar sabırlı bekleyiş sonrasın olumlu sonuç vermektedir.

Ortodonti Sürecini Nasıl Kısaltırız? Detaylı Anlatım

Ortodonti tedavisinde kullanılan diş telli tedavi yöntemi hastanın uzun süre kullanması gereken bir tedavi yöntemidir. Uzun bir süre kullanımı olan diş tellerini ciddi bir bekleyiş, sabır sonrası dişlerinizin düzelmesini sağlamaktadır.

Diş Teli Tedavisi Süresi

Diş teli tedavisi olumlu sonuç vermesi adına hastasının dişlerindeki soruna göre değişkenlik göstermektedir. Ama diş tedavileri genellikle 8 – 30 ay arasında uygulanmaktadır.

Ortodonti tedavisiyle birlikte diş telli kullanıma başlayan bir kişi dişlerinin, diş tellerinin hijyenine dikkat etmeli ve doktoru tarafından önerilen her şeyi kullanmalı ve yapmalıdır. Doktor ve hasta arasındaki ilişkinin birlikte ilerlemesiyle birlikte hızlı bir şekilde olumlu sonuç alabilir ve sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

İlk başlarda uygulanan ortodonti tedavisiyle birlikte teller ağızda ağrılara sebep olacaktır. Genellik ağrılar 4 – 5 gün içerisinde geçmektedir. Bu sırada ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. 1 hafta sonra ise tamamen alışacak ve hiçbir ağrı çekmeden diş teli kullanıma devam edebileceksiniz.

Diş teli takıldıktan sonra düzenli kontroller yaptırarak gelişim ve değişimi daha detaylı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Diş teli tedavi süresini en aza indirmek için yapabilecekleriniz:

8 – 30 ay arasında uygulanan diş tedavisini daha az sürede tamamlamak ve sağlıklı dişlere kavuşmak istiyorsanız yapmanız gereken, dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Diş tellerinin takılmasıyla birlikte tüketeceğiniz, içeceğin ürünlere dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte ağız hijyenine de özen göstermelisiniz.

Diş tellerinin kopmasına neden olacak katı ve sert gıdaları tüketmemelisiniz.

Dişler arasına yapışacak ve sorun yaratacak olan sakız, lokum ve çikolata gibi yiyecekler belli süre tüketilmemelidir.

Sert yapıdaki meyveler yenmemelidir.

Asitli içecekler olan Kola, gazoz, soda gibi içecekler tüketilmemelidir.

Kuruyemiş ve cipsler dişlerin arasında kalma ve diş tellerini koparma gibi durumlardan dolayı tüketilmemelidir.

Ve önemli dikkat etmeniz gereken noktalardan biriyse dişlerinize, çenenize darbe gelmesinden kaçınmalısınız.

Rate article
Add a comment