Oslo Nasıl Bir Şehirdir?

norveç oslo nasıl bir yer Gezi

Oslo, Norveç’in başkentidir. Bir liman kenti olan Oslo, doğal güzellikleri ve bol oksijenli havası ile dikkat çekmektedir.

1049 yılında kurulmuş olan Oslo, İskandinavya’nın en büyük şehridir ve yaşam standardı oldukça yüksektir. Tarihinde çok sayıda yangına maruz kalmış olan Oslo, tam olarak kurulmasını 1925 yılında tamamlamış ve adını bu tarihte almıştır. Zaman içerisinde gelişimini tamamlayarak ülkenin kültür ve finans merkezi haline gelmiştir.

Oslo dünyanın en pahalı şehirlerindendir. BunuN nedeni yüksek yaşam standartlarına sahip olması ve ülke ekonomisinin gelişmiş olmasıdır. Bütün bu özelliklerine rağmen Avrupa birliğine girmeyi tercih etmemiştir.

Oslo, Kuzey Avrupa’da yer almaktadır ve Nordmarka dağının eteklerine kurulmuştur. Norveç’in merkezi olan şehir, deniz kıyısındadır ve ülkenin güneybatısında kurulmuştur. Oslo’nun saati Türkiye’nin saatine göre 12 saat geridedir. Bu şehrin resmi dili Norveççedir fakat yaygın olarak İngilizce kullanılmaktadır.

Oslo Nasıl Bir Şehirdir?

Oslo’da kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Ülkenin en çok yağış aldığı zamanlar Temmuz ve Ekim aylarıdır. Oslo’ya seyahat etmek istiyorsanız Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını tercih etmelisiniz. Çünkü bu aylarda sıcaklık ortalama 20 derecedir ve gezi için en elverişli zamanlardır. Ulaşım açısından sıkıntı yaşamayacağınız şehirde, güzel bir yürüyüş gezisi yapabilir ya da pek çok toplu taşıma aracını tercih edebilirsiniz. Ayrıca turistik dönemlerde yaşam organizasyonları ve çeşitli festivaller düzenlendiği için çok eğlenceli bir şehirdir.

Oslo’da bulunan liman bölgesi, içerisinde bulunan hem tarih hem de doğal mekanları ise mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Doğal alanları, bol ağaçlı olması gibi özelliklerinin yanında, çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapan Oslo şehri, yaşanılacak en ideal yerlerden biridir.

Oslo Nasıl Bir Şehirdir?

Oslo’da konaklama alternatifleri de oldukça fazladır. Ülke genelinde yaygın olarak lüks ve pahalı oteller yer almaktadır. Özellikle Karl Johans Gate bölgesi uygun fiyatlı otelleri bulabileceğiniz bölgelerdendir. Bunun yanında kalabileceğiniz bölgeler arasında Stortorvet, Uranienborg ve Aker Brygge gösterilebilir.

Rate article
Add a comment