Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

panik atak nedir belirtileri Psikoloji

Panik atak hastalığı aslında psikolojik bir rahatsızlık olsa da sonuçları fiziksel olabiliyor. Bu hastalıkta kişiler aşırı endişeye kapılarak, yalnız kalma korkusunu baskın bir şekilde yaşıyor. Zaten hastalığın bir diğer adı da endişe nöbetidir. Nerede ya da ne zaman atak geleceğini sezemeyen hastalar kendilerini dışarı çıkmak konusunda isteksiz bulmaya başlıyor.

Hastalığın en sık görülen belirtileri; nefessiz kalma, kalp çarpıntısı, terleme, ter boşalması hissi, titreme ve bu belirtilerle birlikte artan kaygı sebebiyle o sırada çok önemli bir hastalık geçirdiği kaygısı taşıma olarak sıralanabilir. Hastalığın temelli bir tedavisi bulunmaktadır. İlk aşamalarda psikolojik desteklerle eğer hastalık ileri bir düzeyde ise ilaç tedavisi ile çözümlenebilir.

Hastaya atak herhangi bir zamanda gelebilir ve gelen ataklar yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Psikolojinin durumuna göre bu ataklar 1-2 saatte sürebilmektedir. Panik atağı ilk aşamalarında tedavi edebilmek için en önemli şey kişinin kendisini bunu yapabileceğine inandırmasıdır. Böylece korkusunun üzerine giderek çözümleyebilir. Ancak korkusu yüzünden yaşamını değiştirirse bu tamamen hastalığı yaşamına yayacak ve kişinin ruh sağlığını daha olumsuz etkileyecektir.

Hastalığın ilaçla tedavisi de mevcuttur. Hatta doktorların bu hastalıkla gelen hastalara verdiği ilaçlar atakları bıçak gibi kesecektir. Ancak bu uzun soluklu bir kesilme olmayacaktır. İlaçlar tükendiğinde atakların geri dönme olasılığı çok yüksektir. Kesin bir çözüm için hastanın bu hastalığı kabul edip, kendi korkularının üzerine gitmesi gerekmektedir.

Rate article
Add a comment