Papatya Çayının Faydaları

papatya çayının faydaları nelerdir Faydalı

Papatyalar oldukça narin çiçeklerdir. Papatyalar, papatyagiller ailesinin bir üyesidir. Birçok papatya çeşidi bulunmaktadır. Papatyaların içeriğinde bulunan tanen maddesi oldukça önemlidir. Papatya, ilkbaharın ferahlık veren çiçeklerinden biridir. Saflığı, temizliği simgeler.

Papatyalar en fazla 25 cm kadar boylanırlar. Sapsarı bir yuvarlağın ortasın bembeyaz hare gibi çiçekler oldukça zarif görüntü oluştururlar.

Papatyanın çiçeklerinin tek tek ayrışması papatya falının ortaya çıkmasına vesile olmuştur.  Papatyalar ayrıca genç kızların saçlarını süsleyen taç olarakta kullanılır. Bunun yanı sıra papatya çayı oldukça sık tüketilen bitki çayları arasındadır. Kırlardan özenle toplanılan narin papatyalar kurutularak aktarlara dağıtır. Papatya kuruları kaynar suya atılıp demlendirilerek papatya çayı elde edilir.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı, bitki çayları arasında en çok tercih edilir. Bunun nedeni Papatya Çayının birçok hastalığa karşı koruyucu faktörde olmasıdır. Özellikle Papatya Çayının stresi azalttığı kanıtlanmıştır. Stresli bireylerin papatya çayı içmesi gerginliğin ve huzursuzluğun giderilmesinde etki sağlar. Bununla birlikte Papatya Çayı Neye İyi Gelir diye merak edenler için hemen söyleyelim iştahı açarak iştahsızlık problemini çözer.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkili özelliği vardır. Mide de oluşan rahatsızlıkları önler. Özellikle mide yanmalarını etkisiz hale getirir. Bağırsaklardaki şişkinliği gidererek, gaz olasılığını ortadan kaldırır.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayını ateşli bir hastaya içirirseniz bu hastanın terlemesine dolayısı ile ateşin düşmesine neden olacaktır.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir sorusunun en güzel cevaplarından birkaçını daha anlatırsak, Papatya Çayı özellikle ciltte oluşan kötü görünümlü sivilcelerin yok olasına yardımcı olur.  Vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bunun yanı sıra üst solunum yollarında oluşabilecek rahatsızlıkları önler. Örneğin nezleye ve gribe karşı koruyucu bir kalkan gibidir. Kadınların adet düzensizliğine karşı kullanabilecekler doğal bir tedavi edicidir.

Sinir sistemini rahatlatıcı etkisi vardır. Sinir sistemine bağlı olarak oluşan ağrıları en aza indirger.

Mikroplara karşı direnç sağlayan Papatya Çayı bademcik, boğaz iltihapları ve ağız yaralarına karşı mikrop kırıcı olarak kullanılır. Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı içinde önemlidir. Saçları parlak ve canlı gösterir.

Rate article
Add a comment