“Post Truth” Kavramı Hakkında Okunması Gereken 3 Kitap

post truth kavramı nedir İlginç

Post-truth kavramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için birbirinden güzel içeriklere sahip bazı kitaplar vardır. Peki post-truth kavramı nedir, bu kavram hakkında hangi kitaplardan bilgi alabiliriz? Detaylar yazımızda.

Post-Truth Kavramı Nedir?

Dijital çağ olarak adlandırılan günümüzde yayınlanan haberlerin gerçek olup olmadığını anlamak her geçen gün zorlaşıyor. Yeni çıkan teknolojiler ve yaşanan gelişmeler haberlerin yayılım hızını arttırırken, gerçek dışı üretimlerin de kullanıcılar ile buluşmasına neden oluyor. 2016 yılında popülerleşen “post-truth” kavramı da tam da bu durumu ifade etmek için kullanılıyor. İngilizceden Türkçeye yalan, gerçek dışı, hakikat ötesi gibi farklı şekillerde çevrilen bu kavram, haberlerin arka planını gözler önüne seriyor. Bu kavramı duyan, merak eden ve araştırmak isteyen kişiler için ise çeşitli kitaplar piyasaya sürülüyor. Bu bağlamda akıllarda oluşan soru işaretlerini gidermek için “Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma”, “Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber” ve “Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı” isimli kitaplar okunması gereken kitaplar arasında gösteriliyor.

Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma – Ralph Keyes

2017 yılında Deli Dolu Yayınevi’nden çıkarılan Hakikat Sonrası Çağ Günümüz Dünyasında Yalancılık ve Aldatma, Deniz Özçetin tarafından Türkçeye kazandırıldı. 3 bölümden oluşan bu kitapta “Dürüstlüğün Çöküşü”, “Yalanı Kolaylaştırmak” ve “Çıkarımlar ve Sonuçlar” ana başlıkları altında gerçeğin nasıl bir değişime uğradığı ve haberlerin bu dönüşümden nasıl etkilendiği tartışılıyor. 403 sayfadan oluşan eserde gerçek meselesi, okuru sıkmayacak şekilde hikayeci bir anlatımla irdeleniyor.

Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber – Murat Uluk

Murat Uluk tarafından yazılan Hakikat Sonrası Çağda Yeni Medya & Yalan Haber, 2018 yılında Dorlion Yayınları tarafından çıkarıldı. Murat Uluk’un yüksek lisans tez çalışması olan bu kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yeni iletişim teknolojileri ve yeni medya, ikinci bölümde yeni medya ve yalan haber, üçüncü bölümde ise hakikat sonrası çağda doğrulama platformları hakkında okura derin bir bilgi aktarımı sağlanıyor. Dördüncü bölümü ise yazarın haber doğrulama platformları üzerine yapmış olduğu araştırma kısmı oluşturuyor. 174 sayfadan oluşan bu kitap, gerçek dışı haberlerin sanal mecralardaki varlığını okura göstermeyi amaçlıyor.

Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı – Michiko Kakutani

2018 yılında Doğan Kitap’tan çıkan Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı, Cesi Mizrahi tarafından Türkçeye çevrildi. 149 sayfadan oluşan kitap akademik bir dile sahip olmasının yanı sıra oldukça bilgilendirici niteliğe sahip. Günümüz iktidar ilişkileri üzerinde duran ve yalan haberlerin okunmasını kolaylaştıran bu kitap, Donald Trump’ın medyayı kullanma biçimini de okur ile paylaşıyor.

Rate article
Add a comment