Probiyotikler gerçekten işe yarıyor mu, ne zaman almalı?

Probiyotikler Sağlık
  • Yeni bir araştırma, probiyotiklerin bağırsak sorunları olan insanlara yardımcı olduğuna dair çok fazla kanıt olmadığını ortaya koyuyor.
  • Yeni yayınlanan bir kılavuza göre, sadece sınırlı sayıda gastrointestinal (GI) durum için probiyotik kullanılması önerilmektedir.
  • Probiyotikler, sağlıklı faydaları olan canlı mikroorganizmalardır.

İnsan bağırsağı yüzlerce farklı bakteri türü içerir. Bunlar hem birbirleriyle hem de insan vücuduyla karmaşık şekillerde etkileşime girer.
Probiyotikler, milyonlarca sağlık bilincine sahip Amerikalı, hap şeklinde, yoğurt gibi fermente gıdalar veya diğer gıda ürünleri şeklinde tüketilen son zamanlarda oldukça popüler mikroorganizmalardır.

Ancak Amerikan Gastroenteroloji Derneği tarafından yeni bir kılavuz, bu sindirim hastalıklarının çoğunu tedavi etmek için bu iyi bakteri ve mayaların kullanılmasını önerecek yeterli bilimsel kanıt bulunmadığı konusunda uyarıyor.

“Rehberimiz probiyotikler için birkaç kullanım örneğini vurgulasa da, daha da önemlisi, halkın probiyotiklerin yararları hakkındaki varsayımlarının iyi temelli olmadığını ve probiyotik ürünün formülasyonuna dayanan sonuçlarda önemli bir değişiklik olduğunu vurgulamaktadır, “Michigan Üniversitesi’nde gastroenterolog olan kılavuz panel başkanı Dr. Grace L. Su, bir haber bülteninde söyledi.

Probiyotikler sadece belirli durumlar için yararlıdır

Probiyotikler, sağlık yararları sağlamayı amaçlayan canlı mikroorganizmalardır. Bazı probiyotikler bazı ülkelerde reçete ile alınabilir, ancak çoğu marketlerde satılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, diyet takviyeleri olarak pazarlanan probiyotiklerin Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onaylanmasına gerek yoktur, ancak şirketlerin bu ürünler hakkında sağlık iddiaları yapmasına izin verilmez.

Bakterileri bazen zararlı “mikrop” olarak düşünmemize rağmen, midemiz ve bağırsaklarımız aslında milyonlarca yararlı bakteri ve maya içerir. Birlikte, bağırsak mikrobiyomu olarak bilinen bir topluluk oluştururlar.

İnsan bağırsağı tahmini 300 ila 500 farklı bakteri türü içerir. Bunlar hem birbirleriyle hem de insan vücuduyla karmaşık şekillerde etkileşime girer.

Kılavuz ilkeye ek olarak AGA, probiyotikler ve bağırsak sağlığı arasındaki bağlantı hakkındaki mevcut bilimsel çalışmaların teknik bir incelemesini yayınladı. Bu derleme, probiyotiklerin bazı GI (bağırsakla ilgili) durumlar için yararlı olabileceğini bulmuştur.

Bazı probiyotikler preterm, düşük doğum ağırlıklı bebekler için yararlı olabilir – hastanede geçirdikleri gün sayısını kısaltır ve tam yem alma zamanını azaltır.

Spesifik probiyotikler yetişkinlerde ve antibiyotik alan çocuklarda Clostridium difficile enfeksiyonu riskini de azaltabilir. C. difficile, ishal ve kolonun iltihaplanmasına neden olan bir bakteridir.

Benzer şekilde, derleme, bazı probiyotiklerin cerrahi olarak tedavi edilen ülseratif kolitin bir komplikasyonu olan kese iltihabının tedavisinde yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Diğer durumlar için, inceleme probiyotiklerin kullanımını destekleyen bilimsel kanıt eksikliği olduğunu bulmuştur.

Su, basın açıklamasında “Crohn’lar, ülseratif kolit veya [irritabl bağırsak sendromu] için probiyotik alan hastalar durmayı düşünmelidir” dedi.

“Takviyeler pahalı olabilir ve bir fayda kanıtlamak veya zarar eksikliğini doğrulamak için yeterli kanıt yoktur.”

İnceleme ayrıca probiyotiklerin, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilecek sindirim sistemi iltihabı olan akut gastroenteritli çocuklar için yararlı olmadığını ortaya koydu.

Ancak, inceleme sadece Kuzey Amerika’da yapılan araştırmalara baktı. Diğer ülkelerde yapılan bazı araştırmalar, bazı probiyotiklerin akut gastroenteritli çocuklarda diyare süresini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

Faydalar spesifik probiyotik türlerine bağlıdır

AGA’nın gözden geçirmesinin bir gücü, tek suşlu veya çok bölgeli probiyotiklerin bağırsak sağlığı üzerindeki etkisini “probiyotik” olarak bir araya getirmek yerine ayrı ayrı ele almasıdır.

Georgetown Üniversitesi’nde aile hekimliği profesörü olan Dr. Daniel J. Merenstein ve meslektaşları yakın zamanda Aile Hekimliği Dergisi’nde probiyotiklerin faydalarının tedavi edilen suş, dozaj ve duruma bağlı olduğunu yazdı.

“Tıpkı tüm antibiyotiklerin tüm enfeksiyonlar için eşit derecede etkili olmadığını bildiğimiz gibi, probiyotikler arasındaki etkililik de herhangi bir durum için değişebilir ve sıklıkla değişebilir” diye yazdılar.

“Etkililik de hastadan hastaya değişebilir.”

Araştırmalar, bağırsak mikrobiyomunun sağlığı hem olumsuz hem de olumlu olarak nasıl etkileyebileceğini göstermiştir.

Bu, GI sağlığının ötesine uzanır, bazı çalışmalar bağırsakta bakterilerin bulunduğu anksiyete ve depresyon gibi zihinsel hastalıklar arasında bir bağlantı bulmaktadır.

Bununla birlikte, çalışmaların çoğunda spesifik tek suşlu veya çok bölgeli probiyotikler kullanılır – genellikle tezgahta bulunmayan yüksek kaliteli probiyotikler. Bu yüzden “sadece herhangi bir” probiyotik almak faydalı olmayabilir.

Merenstein ve meslektaşları, hastaları için probiyotik öneren doktorların, mümkünse probiyotiklerin kullanacağı bilimsel kanıtlara bakmaları gerektiğini yazdılar.

“Bir hasta belirli bir duruma yardımcı olacak bir ürün istediğinde,“ bir hastaya “probiyotik al” önerisinin özellikle yararlı olmadığını düşünüyorlar. ”

Probiyotikler genellikle güvenli olmakla birlikte, canlı bakteriler olarak, bazı durumlarda, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zarar verebilirler. Sağlık durumu olan herkes probiyotik almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Bazı insanlar bağırsak sağlığını iyileştirmek için probiyotik kullanırlar, ancak araştırmalar diyetin bağırsak mikrobiyomunun kompozisyonunu değiştirebileceğini de göstermektedir.

Özellikle, az yağlı, yüksek lifli diyetler sadece mikrobiyom üzerinde değil, aynı zamanda genel sağlığınız üzerinde de yararlı bir etkiye sahip olabilir – vücudunuzun yakından bağlantılı iki yönü.

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/theres-little-evidence-that-probiotics-help-most-gi-symptoms#Benefits-depend-on-specific-probiotic-strains

Rate article
Add a comment