Protez Diş Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlık

Protez diş tedavisi insanların çeşitli sebeplerle dişlerini kaybettikten sonra yenisi takabilme olanağı vermektedir. Ayrıca bu protez dişlerin yerlerinden çıkıp geri takılabilirler. Bu yapay dişler çeşitli nedenlerle dişini kaybetmiş insanların daha iyi yemek yiyebilmelerini sağlamıştır.

Protez Diş Çeşitleri

Protez dişlerin uygulanacak tedaviye göre birçok çeşidi vardır. Sabit protez dişler hastanın dişlerine yada diş implantlarına takılarak kullanılırlar. Bir diğer protez diş çeşidi ise hareketli protez yani takma diştir. Bu çeşit dişlerin kullanımı çok zordur çünkü sürekli ağzın içinde hareket ederler ve takan kişiyi rahatsız ederler. Ayrıca kullanıldıktan sonra temizlenmeleri de çok zordur. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemelisiniz. Ayrıca sert yiyecekler de dişinize iyi gelmez. Yumuşak yiyecekler yemelisiniz.

Protez Dişlerin Kullanımı

Protez dişler ilk takıldığı zaman size tuhaf gelebilir. Doktorunuz hasarlı dişinizi çektikten sonra ağız ölçünüzü alıp yeni protez dişinizi takar ve protez diş size ağzınızda yabancı bir cisim varmış hissi verebilir. Ama bunlar zaman içinde geçecektir. Protez takıldıktan sonra ise ağız temizleme ilaçları kullanarak protezinize iyi bakmalısınız. Hareketli diş protezlerinin günde en az bir kere dişinizden çıkarılıp temizlenmesi gerekir. Diş protezinizi temizlemek için içme suyuna ve doktorunuzdan isteyebileceğiniz temizleme tabletlerine ihtiyaç duyacaksınız.

Protez Dişlerin Ömrü

İlk olarak diş protezlerini yapan hekiminizin protezinizi kaliteli yapması gerekmektedir. Fakat iş sadece doktorda bitmiyor. Bu protezler kullanılırken hastanın protez dişlere iyi bakması gerekiyor. Protezleriniz takılıyken sert yiyecekler yememeli ve düzenli temizliği yapmalısınız. Eğer protez dişler iyi bakılırlarsa ömür boyu kullanılabilirler. Protezlere kıyasla diş kaplamalarının ve dolguların 10 veya 20 yıl gibi bir kullanım süreleri vardır.

Protez Dişin Tarihçesi

Protez diş kullanımının aslında çok uzun bir geçmişi vardır. Fransa da yapılan arkeolojik kazılarda demir çağından kalma bir insan cesedinde dişine sabitlenmiş metal bir çiviye rastlanmıştır.

Protez Dişlerin Fiyatları

6 yıl önce protez fiyatları 600 800 lira civarlarında iken bugün bu dişler 1700 lira civarlarındadır. Bu bilgiye bakarak protez fiyatlarında yarı yarıya hatta daha da fazla artış olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Rate article
Add a comment