Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

reflü nedir belirtileri nelerdir Sağlık

Halk arasında direkt olarak reflü diye adlandırdığımız gastroözofageal reflü; mide asidinin yemek borusuna çıkmasıyla meydana gelen rahatsızlıktır. Yemek borusunun yapısı bu aside karşı korunaksız olduğundan boruda bir yanma meydana gelir ve reflü dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkmış olur. Reflü insanların yaşam kalitesine önemli oranda etki edebilen bir rahatsızlıktır.

Reflüye 100 kişiden yaklaşık 15-20’sinde rastlanılmaktadır. Fakat reflü hastalarının tümü bundan haberdar değildir. Hastalığın belirtilerinden olan ağız kokusu, diş çürümesi, boğazda sürekli iltihaplanma, ses kısıklığı, geniz akıntısı, gıcık öksürük, geçmeyen hıçkırık, nefes darlığı tarzı sorunları insanlar genelde başka şeylere bağlayarak yanlış tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bu da hastalığın fark edilememesine ve bu tür sorunların da çözüme kavuşturulamadan ilerlemesine yol açreflumaktadır.

Reflünün en yaygın belirtileri ise yemek borusunda yanma, mide sıvısının ağza gelmesi, midede yanma, yutkunma güçlüğü, ağızda hissedilen acı su tatları, göğüste yukarı doğru çıkan ağrı,
geğirme
 şişkinlik ve hazımsızlıktır. Bu belirtileri en fazla tetikleyen yiyecek ve içecekler; portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi narenciyeler, baharatlı yiyecekler, kola, gazoz gibi gazlı içecekler, kahve, çay gibi kafein içeren içecekler, alkollü içecekler, sigara gibi nikotinli içecekler, domates, turşu, çikolata, aşırı yağlı fast food tarzı yiyeceklerdir.

Reflüde en fazla risk oluşturacak durum ise aşırı kilodur. Fazla kilo sahibi olan kişilerde reflü rahatsızlığı daha sık görülmektedir.

Reflü rahatsızlığı bulunan insanlar yukarda saydığımız yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalı ve bir an önce tedavi yollarına başvurmalıdır.

Rate article
Add a comment