Sabah Kahvaltısı Kilo Aldırır mı?

sabah kahvaltısı kilo aldırırmı Sağlık

Her zaman vurgulanan bir ifadedir: Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Pek çok insan, bünyenin gün içindeki tempoya ayak uydurabilmesi başlangıç öğünü olan kahvaltının çok önemli olduğunu kabul eder. Özellikle okula giden çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, kahvaltı eden çocukların sabahın ilk saatlerinde derslerde daha iyi performans gösterdikleri görülmüştür.

Sabah kahvaltısı gün içerisindeki enerjimizi belirleyen bir öğündür. Yani insan ne kadar güçlü ve sağlıklı bir kahvaltı ederse o derece aktif ve sağlıklı olacaktır. Tabii ki yediği yiyeceklerin kalitesi de önemlidir. Fazla karbonhidrat ağırlıklı yapılan bir kahvaltı vücuda fazla kalori verecek, fakat protein, vitamin, mineral gibi ihtiyaçların karşılanması için yeterli olmayacaktır. Aslında kahvaltıdan ziyade öğle ve özellikle de akşam yemeklerinde fazla kalori almamaya özen gösterilmelidir.

Sabah kahvaltısının kiloya olan etkileri üzerine yapılan araştırmalar

Bu konuda bazı araştırmalar yapılmıştır. 2004 öncesinde yapılan bir araştırmada kahvaltı etmeyen kişilerin gün içerisinde fazla kalori tüketmediği saptanmıştır. Kahvaltı etmeyen bazı çocukların vücut kütle endeksinin fazla olduğu görülürken, kimi çocuklarda da herhangi bir farka rastlanmamıştır. Bu sonuçlar durumun kişiye özel olduğu kanısına varmamıza neden olabilir. 2003’te yapılan bir araştırmaya göre ise kahvaltı etmeyen çocukların daha kilolu olduğu tespit edilmiştir. Fakat yine aynı çocukların 3 yıl içerisinde kilo kaybettiğine de tanık olunmuştur. Buna göre kahvaltı edip etmemelerinin bir etken olmadığı, belki diyetlerinin, yani tükettiği besinlerin kişilerin kilolu olup olmamalarında daha önemli bir etken olduğu söylenebilir.

Yapılan bir başka araştırmada ise aynı miktar besin ve kalori miktarı obez olan kadınlara günün farklı saatlerinde verildi. Deneklerin öğün alışkanlıklarından farklı saatlerde yemeleri istendi. Yani normalde kahvaltı etmeyen kişiler kahvaltı eden gruba, kahvaltı eden kişiler de kahvaltı etmeyen gruba dâhil olduğunda kilo kaybettikleri tespit edildi.

Eğer insan hem sağlıklı beslenmek, hem de kilo almamak istiyorsa yediklerine dikkat etmelidir. Başta da belirttiğimiz gibi kahvaltıda her tür gıdaya yer verilmelidir. Peynir, yumurta, zeytin, domates, maydanoz, süt, meyve suyu unutulmamalıdır. Tabi her öğünde besinleri belli bir oranda tüketmek gerekir.

Rate article
Add a comment