Sabit Diske Neden ‘C’ Harfi Verilmiştir?

Faydalı

Neden A veya B değil ?

Sabit Diske Neden ‘C’ Harfi Verilmiştir. Hard diskimizin adı neden C ? Neden A veya B değil veya neden rakam ile başlamıyor hiç merak ettiniz mi? Her gün defalarca kullandığımız bilgisayarımızda bulunan ana hard diskimiz olan C diskine neden C denildiğini öğrenmek isterseniz misiniz ?

Disketlerin günümüzde bir sembol, site tasarımlarında bir ikon olarak kullanıldığı bu günlerde bilgisayarlarımızda disket kullanan kaldığını sanmıyorum. Artık hepimizin bilgisayarlarında terabaytlarca depolama alanına sahip hard diskler mevcut ve bunlarda depolama kısmında yerini artık SSD’lere devrediyor.

Disketlerin yerini sabit diskler alıyor

Aslında tam olarak bu süreç hard disklerin en çok kullanılmaya başlandığı 1980 yıllara kadar gidiyor. 1980’li yıllarda gözde bilgisayarlardan olan IBM’lerde ve CP/M sistemlerde herhangi bir sabit disk mevcut değildi. Sabit disk bulunmamasının en büyük nedenlerinden biride o zaman çok uçuk olan sabit disk fiyatlarıydı. Bu yıllarda disketler, bilgisayardan faydalanabilmek için bir nevi anahtar görevi üstleniyordu. Sistemde bir adet sürücü mevcut ise , boot işlemi için bir disket bilgisayara takılıyor, daha sonrasında kullanılacak program için bilgisayara yeni bir disket takılıyordu. Örnek olarak Powerpoint kullanacaksanız bunun yüklü olduğu disketi takıyorsunuz daha sonra Word de işiniz varsa Word’un kurulu olduğu disketi takıyorsunuz. Bu programlarla işiniz bittikten sonra komut satırına geri dönmek için boot disketi yeniden bilgisayara takılıyordu. İmkanı olup ikinci bir disket sürücüsü olanlar bu işlemden bir nebze de olsa kurtulabiliyordu.

1980’li senelerde sabit diskler kişisel bilgisayarlarda yer almaya başlayınca, Bu zamana kadar kullanımı devam eden 5.25 inçlik disketleri yerine 3.5 inçlik disketler kullanılmaya başlandı. Fakat o dönemlerde kullanılan bilgisayarlarda iki farklı tip disket için uygun sürücüler yer almıyordu. O zamanın anakartları da bu sebeplerden dolayı iki disket sürücüsünü sabit adreslerde muhafaza etmeye başladı. Yani ilk disket sürücüsüne A: adresi, ikinci disket sürücüsüne de B: adresi olarak isimlendirildi.

Artık sabit diskler bilgisayarlarımızda kullanılmaya başladığında halen ciddi miktarlarda disket kullanımı olması sebebiyle , sisteme takılan yeni ilk sabit diske C: adresi atanmıştı. Ancak bu disketler sistemleri boot etmek veya programları kullanabilmek için halen bir anahtar görevi görmekteydi. Bu sebeble ilerleyen senelerde BIOS yazılımının sabit disklerde kurulu olması ile beklenen değişim başladı. Sonunda bilgisayar kullanıcıları sistemlerini çalıştırabilmek ve kullanabilmek için özel bir diskete ihtiyaç duymuyorlardı.

Günümüzde A: ve B: sürücülerini kullanabilir misiniz acaba? En son Windows sürümlerinde A ve B sürücüleri disketler için ayrılmış alanlar olarak belirlense de, aslında bunları sabit diskler için de kullanabilirsiniz. Yönetici yetkisine sahipseniz ve adlandıracağınız kısım sistem veya boot bölümüne ait değilse A ve B adreslerini güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Rate article
Add a comment