Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak Kürü!

sarımsağın saça faydaları ekşi Sağlık

Saç Dökülmesine Sarımsak Kürü İyi Geliyor!

Saç Dökülmelerinin Sebepleri

Erkeklerde özellikle belirli bir yaştan sonra daha sık görülen saç dökülmeleri, bazen farklı sebeplerle kadınların da kâbusu olabiliyor. Çoğu zaman pek önemsenmeyen saç dökülmeleri bazen ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabiliyor. Bu yüzden anormal dökülmelerle karşılaşıldığında gerek doğal yöntemlerden gerekse ilaç tedavisinden faydalanmak gerekiyor. Ama önce saç dökülmelerinin sebeplerinden bahsetmekte yarar var. Saç dökülmelerinin genel sebepleri şunlardır:

– Yaşa bağlı dökülmeler,
– Kalıtımsal özellikler,
– Kadınlık hormonlarında meydana gelen değişim,
– Fiziksel ve duygusal stres,
– Anemi,
– Hamilelik,
– Saç boyalarında kullanılan renk açıcılar,
– Bağışıklık sistemi sorunları,
– Tiroit bezinin normalden az çalışması,
– A vitamini fazlalığı,
– Antidepresanlar,
– Protein eksikliği
– Düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiriciler,
– Kanser tedavisinde kullanılan kimyasal tedavi yöntemleri,
– Ani kilo kaybı başlıca sebepleridir.

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsak birçok alanda olduğu gibi saçlar için de faydalı bir içeriğe sahiptir. Sülfür açısından zengin sarımsak tırnaklar, saç ve cilt için faydalı olan birçok vitamini de içinde barındırmaktadır. C, B6, B1 vitaminleri ile sarımsak, saçlarda kolojen üretimini artıran özelliğe sahiptir. Sarımsak, saçların zayıfladığı bölgelerde tekrar saç çıkmasına yardımcı olur.

Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak Kürü!

Sarımsak ve Zeytinyağı İle Saç Bakımı

Sarımsak zeytinyağı ile formüle edildiğinde saç dökülmelerini önlemek için çok daha faydalı bir etki yaratır. Zeytinyağı içeriğinde saçı besleyen ve yumuşatan mineraller barındırır. Kolay dökülen ve kırılan saçlar için en iyi doğal bakım yöntemidir. Sarımsakla beraber yapılan bakım kürü saç için tam bir besin deposudur. Bu kür özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Saç bakımı ve dökülme önleyici formüller şöyle:

Önce sarımsağı iyice dövüp suyunu çıkardıktan sonra doğrudan saçların zayıfladığı bölgelere sürebilirsiniz. İsteğe göre aynı etkiyi yaratan sarımsak yağını aktarlardan temin edebilirsiniz. Eğer dökülme sorununuz varsa, saç derisine bunu uygulayıp masajla iyice yedirmeniz gerekir. Kan dolaşımınız arttıkça sarımsağın etkisi de bir o kadar fazla olacaktır.

Diğer bir tarif zeytinyağı ile yapılır. Sarımsak ve saf zeytinyağını karıştırarak saç derinize uygulayın ve yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra bir tarak yardımıyla iyice saçlarınıza yayılmasını sağlayın. Karışımını her bölgeye eşit uygulanması tam fayda sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bir boneyle 2 saat kadar bu şekilde bekleyin ve en son saçlarınızı tüm karışım gidene kadar iyice temizleyin. Sarımsak ve zeytinyağı karışımının saçlar için hiçbir yan etkisi yoktur. Deriden saç uçlarına kadar doğal bir bakım imkanı sunar.

Dökülmeyi engelleyerek yeni saç oluşumunu destekler. Bunun dışında cildinizde kızarıklık gibi bir durumu önlemek için sarımsağa karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Kontrolü, uygulama yapmadan önce elinizin üzerinde küçük bir alana sarımsak sürerek görebilirsiniz.

Rate article
Add a comment