Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

saç dökülmesinin nedenleri nelerdir Sağlık

İnsanların saçları her gün belirli oranlarda dökülmektedir. Bu durum normal olarak karşılanır. Yetişkin insanlarda günde kaç adet saç dökülür?

Yetişkinlik çağında olan insanlarda ise gün içerisinde 50 – 100 adet tel saç dökülebilmektedir. Bu oranlar da dökülmekte olan saçlar kalıcı saç kayıplarına asla yol açmamaktadır. Ancak bundan sonraki daha fazla yüksek oranalrda dökülmeler ise saç kayıplarına yol açmaktadır. İki aydan daha fazla sürmekte olan saç dökülmeleri çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Saç dökülmelerinin en çok görülen nedeni arasında tabiî ki de hormonal değişiklikler yer almaktadır. Buna eş olarak stres, yanlış beslenme, genetiklik gibi unsurlar yer alabilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekir ki kimyasallara maruz kalmak ve kemoterapi de bilindiği gibi saç dökülmesine sebep olan en büyük faktörler arasında yer almaktadır. Saç yapısı ve saçın dökülmesinin sebepleri oldukça yoğun olabilmektedir. Saç dökülmesinin en çok görülen bir diğer sebebi ise mineral ve besin eksiklikleridir.

Çinko ve Saçlar

Çinko eksikliği sonucunda saç dökülmeleri oldukça sık meydana gelebilmektedir. Bunun nedenine gelecek olursak çinko ve içerisinde barındırdığı çeşitli mineraller olmazsa saç kendini yenileyemez. Saçlar sürekli olarak incelir ve dökülür. Özellikle belirtmek gerekir ki çinko hücre yenilenmesini sağlayan ve yine vücudumuz içerisindeki dokuları sürekli olarak yenileyen oldukça önemli minerallar arasında bulunmaktadır. Yine ek olarka saçın sağlıklı kalmasını sağlamakta olan ve saç diplerindeki bazı yağların da saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çinko saç sağlığı açısından oldukça önem arz eden bir mineral olmuş oluyor. Bunun yanı sıra saç dökülmesi için çinkoyu bir kenara koyarsak B12 ve D vitaminleri son derece önemlidir. Bu gibi vitaminler alınmazsa birçok farklı sorunlar oluşabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Çinko Eksikliği ve Belirtileri

Çinkonun birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır. Çinkonun faydaları nelerdir?

Çinko özellikle de göz sağlığı için önemlidir. Çinkosu iyi olan bireylerin gece görüşleri de iyi olur. Atopik dermatit benzeri cilt problemlerinin tedavilerinde de çinko oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca çinko sivilceleri gözle görülür seviyede azaltıyorken sivilce tedavisinde de bu yüzden çinko yoğun olarak kullanılabilmektedir. Özellikle de yine hamilelik dönemlerinde annenin sağlığı ve bebeğin kişisel gelişimi için çinko son derece önem arz eden mineraller arasında yer alabilmektedir. Diyabet kontrolünde de çinko son derece önemlidir.

Ek olarak bağışıklık sistemini de son derece kuvvetlendirmektedir. Cinsel organların gelişimlerinde, cinsel sağlık açısından yine çinkonun önemi oldukça fazladır. Birçok kanser ve çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu etkisi bulunan çinko prostat kanserine karşı birebirdir.

Çinko Eksikliği ve Bulunduğu Gıdalar

Çinko eksikliğinin farklı belirtileri vardır. Özellikle de tırnaklar da çeşitli beyazlıklar ve tırnaklar da kolay kırılmaklar, cilt üzerinde oluşan sivilceler, cinsel isteksizlik, iştah ve tat alamama, uyku bozukluklar çinkonun başlıca eksikliklerinden sayılmaktadır. Bu belirtiler yine çok gözüküyorsa mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır. Çinko kırmızı et, tavuk, buğda, rüşeym, kabak çekirdeği, yumurta, soyalı ürünler, ciğer gibi besinler de bulunmaktadır.

Rate article
Add a comment