Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

sağlıklı kilo vermek için Sağlık

Kışın aldığınız kiloları yaz aylarında geriye verme zamanınız geldi. Yediğiniz yemeklerden kısarak değil daha etkili yöntemler ile bu kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Maddeler halinde bunlardan bahsedeceğiz.

Bol Bol Su İçin

Vücudunuz susuz kaldığı zamanlarda açlık hissi verebilir. Gece yatmadan önce açlık hissiniz oluyordur kenardan köşeden bir şeyler atıştırarak vücudunuzun kilo almasına sebep olursunuz. Bunun yerine su için. Su içerek sağlıklı kilo verebilirsiniz. Tokluk hissi verecek daha az acıkmanızı sağlayacaktır. Mümkün olduğunca yemekten yarım saat önce su tüketin çünkü yemek sırasında veya yemekten sonra tükettiğiniz su sindirimi zorlaştırır.

Günde ortalama 8 bardak su içmeye özen gösterin.

Doğal Besinler Tüketmeye Önem Verin

Hem sağlık açısından hem fazla kilolardan kurtulma açısından doğada yetişen ürünleri doğadaki hali ile tükenmek fayda sağlayacaktır. Paketlenmiş gıdaları tüketmekten olabildiğince kaçının. Kimyasal katkı maddesi içeren besinler sizler için sağlık olmayacaktır.

Kaliteli Karbonhidratlar Tüketin

Yemek yerken karbonhidratlı yiyecekler ile besleniyorsanız bunlarında doğadan olmasına özen gösterin. Ekmek sizlere ulaşana kadar farklı işlemlerden geçiyorken esmer pirinç saf hali ile karşınıza geliyor. Kalitesiz karbonhidratlar boş sağlıksız karbonhidratlardır. Simit, makarna, börek gibi hamur işleri sizlere zarar sağlar. Bunları tüketmek yerine meyve, sebze ve baklagiller gibi doğal besinler tüketin. Zararlı karbonhidratlar kolesterol ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlıklı Yağlar Tüketin

Zayıflamak için karar almış kişiler hayatlarından yağları çıkartmakla başlarlar. Doğru bilinen yanlışlar arasına bunu ekleyebilirsiniz. Çünkü vücuttaki dengeyi ve işlevi devam ettirmek için sağlıklı yağlar vücut için gereklidir. Özellikle omega 3 ağırlıklı yağlar sizin için olmazsa olmazlar arasındadır.

Düzenli Kahvaltı Edin

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başladığınızda gün içinde vücut gereksiz açlıklar hissetmeyecek sizleri abur cuburlardan uzak tutacaktır. Kahvaltı yapmadığınız zamanlarda gün içinde sürekli acıkıp daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız sağlıksız besinler tüketeceksiniz. Bunlardan kaçınmak kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekir.

Kısa Egzersizler Yapın Çok abartılı egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Vücudunuzun hareketsiz kalmasını engellemeniz yeterli olacaktır. Her gün yarım saat yaptığınız spor vücudunuz için yararlı olacaktır. İşten dönerken veya bir yere giderken otobüsten bir durak önce inip yürümeniz bile yararınıza olacaktır. Bunu düzenli hale getirdiğinizde fayda sağlaması kaçınılmaz olacaktır.

Rate article
Add a comment