Sağlıklı ve zinde kalmak için Hurma

hurmanın faydaları Faydalı

İnsan bünyesinin sağlıklı ve zinde kalması için ideal bir yiyecek olan hurma, 15 farklı mineral, 10 dan fazla element ve C, B1, B2, niasin ve A vitaminlerini barındırır. Adeta bir şifa kaynağıdır. Hatta kimi bilim adamlarının iddasın göre bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek yıllarca yaşayabilir. Bir hurma ve bir bardak süt tüketildiği takdirde günlük besin ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir.

Faydaları nelerdir sıralayalım:

Hafıza için iyidir

Hurmada Beta-karoten denilen A vitaminin öncül maddesi bulunmaktadır ve bu maddenin uzun süreli kullanılması hafıza kaybını önlemektedir.

Kansere iyi gelmektedir

Hurmada yüksek oranda lif bulunmaktadır ve araştırmalarla bilinmektedir ki yüksek lifli yiyeceklerle beslenen insanlarda kolon, göğüs ve rahim kanseri olma olasılığı azalmaktadır.

Antioksidan kaynağıdır

Antioksidanların damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesine katkı sağladığı bilimsel araştırmalar ile ortaya konmuştur. Depolanan besinler zamanla bozulma sürecine girerken, hurmadaki antioksidanların yoğunluğu soğukta muhafaza edildiğinde artmaktadır.

Adeta bir kalp ilacıdır

Hurma çekirdeğiyle birlikte öğütülür ve süt ve yağ ile karıştırılarak macun haline getirilirse, kalp hastalığı dahil bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Kolesterole ve damar sertliğine faydalıdır

Hurmanın kan damarlarını yumuşatıcı etkisi vardır ve dolayısıyla çağımızın önemli sorunları olan kolesterol ve damar sertliğine iyi geldiği bilinmektedir.

Doğumu kolaylaştırmaktadır

Rahim adalesini kuvvetlendirdiği için doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır. Hatta hurmada bulunan oksitosin maddeyi içeren ve günümüz tıbbında kullanılan doğum kolaylaştırıcı ilaç vardır. Doğum sonrası hurma tüketilmeye devam edildiği takdirde de anne sütünü arttırmaya katkısı olmaktadır.

Bebek maması olarak hurma

Hurmada potasyum miktarı çok olduğu için bebeğin gelişimine ve sağlıklı olmasına katkısı oldukça fazladır. Ayrıca bir çok yiyeceğin aksine hurmanın hazmı da zor değildir.

Kısırlık ilacı olarak hurma

Bol miktarda fosfor içerdiğinden dolayı hurma palmiyesi poleni ile hurma macun haline getirilip yenirse, kısırlığı tedavi etmektedir.

Şeker hastalığına ve yüksek tansiyona iyi gelir

Kandaki şeker oranını arttırmadığı için kendisi şekerli bir besin olduğu halde şeker hastaları için zararsız bir yiyecektir. Ayrıca vücuttaki şeker oranını ayarlayan tek meyvenin hurma olduğu da bilinen bir gerçektir.

Gözleri kuvvetlendirir

Hurma A vitamini içerdiğinden dolayı gece körlüğü ve diğer göz rahatsızlıklarına faydası olmaktadır. Ayrıca göz sinirlerini kuvvetlendirici bir etkisi de vardır.

Daha başka bir çok faydası olduğunu da göz ardı etmeden hayatımıza daha fazla miktarda katmalıyız.

Rate article
Add a comment