Sağlıklı Yaşam İçin Öğütler

Sağlıklı Yaşam İçin Öğütler Sağlık

Sağlıklı yaşamak herkesin isteği. Ama bunu gerçekleştirmek zor olmasa da sadece istemek kadar da kolay değil. Sağlıklı yaşamak ve bunu sürdürebilmek için çaba göstermek gerekiyor. İnsanın hayatında yapabileceği ufak değişiklerle hem bedenen, hem de ruhen daha sağlıklı yaşaması mümkün. Aynı zamanda mutluluğu kolaylaştıran, insanı hayata bağlayan bir olay bu.

Her zaman duyduğumuz olmazsa olmaz bir tavsiye dengeli beslenmektir. Bunun için sebzeleri meyveleri yeterli ve mevsiminde tüketmek gerekir. Gün ihtiyaç duyduğumuz kadar su içmek ihmal edilmemelidir. Yağ oranı dengeli yiyecekler tüketmeli, zeytinyağını ve tereyağını tercih etmeliyiz. Günlük protein almaya özen gösterilmelidir. Mineral ve vitaminler sebze ve meyvelerde bulunur. Meyveleri tüketirken aç karna tüketmek en doğrusudur. Çünkü mide doluyken alınan meyveler midede kalır ve besin değerini yitirir. Bu şekilde yenen meyveler vücut için kaloriden başka bir şey ifade etmez. Hücrelerin korunması, sağlıklı cilt ve kemik yapısı için, kalp ritminin düzenli olması, kalp sağlığını ve vücuttaki sıvı dengesini ayarlamak için mineral ve vitaminlerin mutlaka alınması gerekir. Her hafta mutlaka balık yemek önemlidir. Süt ve yoğurt gibi süt ürünlerini de ihmal etmemek, alkol ve sigaradan uzak durmak ihmal edilmemesi gereken kurallardandır. Araştırmalara göre vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür. Bütün vücudun tamamen hücrelerinin yenilenmesi ise 100 günü alır. Eğer sağlıklı beslenmezsek hücre yenilenmesi yavaşlayacak, hastalanmamız kolaylaşacak, yorgunluk, halsizlik baş gösterecek, cildimiz erken yaşlanacaktır.

Sağlıklı yaşamanın en önemli maddelerinden biri de düzenli uyku uyumaktır. Uykusuzluk bağışıklığın zarar görmesine, hastalanmamızın kolaylaşmasına yol açar. Uyku saatlerimiz de önemlidir tabi. Bilinen bir gerçek vardır ki; insan vücudu en verimli uykuyu gece saat 11-02 arası alır. Bu nedenle erken yatmak ve günde 7-8 saat uyumak gereklidir.

Hareketli bir vücuda sahip olmak, gerektiğinde egzersiz yapmak sağlıklı olmanın diğer bir kuralıdır. Kasların ve kemiklerin tembelleşmemesi için her yaşta yapılabilecek egzersizler vardır elbet. En çok yapılan ve her yaşta kolayca uygulanabilen egzersiz yürüyüştür. Her gün yapılan en az 30-45 dk. bir yürüyüş hem fazla kiloların atılmasını kolaylaştıracak, hem de bize zindelik verecek, metabolizmamızın hızlanmasını sağlayacaktır.

Yaz mevsiminde güneşten ölçülü faydalanmak, gerektiğinde hastalıklardan korunmak için aşı olmak, stresle başa çıkmanın yollarını aramak, beynimizi çalıştıracak aktiviteler yapmak da sağlıklı kalmanın koşullarındandır.

Rate article
Add a comment