Sağlıklı Yaşamın ve Yaşam Kalitesini Artırmanın Tüyoları

sağlıklı yaşam tüyoları Sağlık

Günümüzde her insan sağlıklı yaşamak ister ve sürekli olarak çeşitli sağlık sorunları ile uğraşmak istemezler. Bazı insanların vücut dirençleri, bağışıklık sistemi gerek tükettiği besinler nedeni ile gerekse genetiksel açıdan son derece kuvvetli olabilmektedir. Bu yüzden bu insanlar kolay bir şekilde çeşitli hastalıklara yakalanmazlar.

Hiç hastaneye gitmeyen insan var mıdır? Belki de duymuşsunuzdur çevrenizden birilerinin hayatımda hiç hastaneye gitmedim gibi sözlerini. Hayatında hastaneye hiç gitmeyen insan var mıdır? Demeyin… Özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanların birçoğu 90’lı yaşlarda olmalarına rağmen hayatlarında hiç hastanelere gitmemişlerdir. Çünkü aşırı doğal besleniyorlar, tertemiz egzoz dumanlarına maruz kalmamış, hava kirliliği olmayan oksijen teneffüs ediyorlar. Erken kalkıyorlar ve erken yatıyorlar. Egzersizlerini ise kadın oldukları halde sırtlarında ağır eşyaları uzun yollar boyunca taşıyarak yapıyorlar zaten.

Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Yaşamalıyız?

Sağlıklı olmak için yaşamımızda dikkat etmemiz gereken birçok nokta vardır. Şu an çok sağlıklı olabilirsiniz, genç olabilirsiniz veya olgun yaşlarda olmanıza rağmen kendinizi sağlıklı hissedebilirsiniz. Ancak vücudumuzda gizlice seyreden ölümcül hastalıklar oluşabilmektedir ayrıca bir soğuk algınlığına günlerce yatak da yatmak istemezsiniz. Sağlıklı yaşamanın formülü pozitif hayattır.

Sürekli pozitif olmanın faydaları nelerdir? Sürekli pozitif olun ve mutsuzluğa yer vermeyin. Elbette ki mutsuz olduğunuz anlar olacaktır ancak bu mutsuzluklar zararı değildir zaten. Mutsuzluğun zararı bütün gün veya günlerce mutsuz olmaktır. Bu yüzden mutsuz olduğunuz da kendinizi mutlu etmenin yollarını arayın ve pozitif olun.

Nasıl Beslenmeliyiz?

Beslenme konusuna gelirsek kesinlikle günde 3 ana öğün olarak doğru ve düzenli bir şekilde beslenmeliyiz. Sağlıklı yaşam için nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı Yaşamın ve Yaşam Kalitesini Artırmanın Tüyoları

Sabah kahvaltılarında kızarmış besinlerden uzak durmaya çalışın. Patatesi kızartıp yemek yerine haşlayarak yemelisiniz. Bunun yanı sıra bir kahvaltı sofrasında yumurta, peynir, zeytin ve meyve suyu mutlaka olmalıdır. Meyve suyunun hazır olmaması taze sıkılmış bir şekilde tüketilmesi en önemli püf noktalardandır. Yağ olarak mutlaka tereyağını tercih edin ve diğer yağları her ne kadar reklamlarda kalp dostu yazsalar da hayatınızdan uzak tutun.

Hayatınızdan zeytinyağını da eksik etmeyin. Akşam yemeklerinde mutlaka bol limonlu ve zeytinyağlı salata yapın. Bunun yanı sıra öğlen yemeklerinden meyve ve sebze yemeye özen gösterin. Hayatınızdan yeşillikleri de eksik etmeyin.

Akşam yemeklerinde yine ağır yemekler yememeye özen gösterin. Yediğiniz yemeklerinde vitamin ve mineral açısından zengin olmalarını göz ardı etmeyin. Yine akşam yemeklerinden sonra gece yatmadan önce yemek yemeyin ve geceleri yatmadan önce eğer acıkacağınızı düşünüyorsanız yatağınıza gitmeden 2 – 3 saat önce yemeğinizi yemelisiniz. Çünkü geceleri vücudumuzdaki organlar dinlenirler, uykuya sadece vücut yorgunluğunun gitmesi, beynimizin dinlenmesi olarak bakmayın.

Sağlıklı Yaşamın ve Yaşam Kalitesini Artırmanın Tüyoları

Uykunuza Özen Gösterin ve Kahvaltı Öncesi Spor Yapın!

Uyku esnasındaki vücudumuzdaki her organ dinlenmektedir. Kaç saat uyumalıyız? Hazır uyku demişken mutlaka uykunuzun 7 – 8 saat olmasına özen gösterin. Ancak bu şekilde ertesi güne tam verimli bir şekilde başlarsınız ve uyandıktan sonra yapabiliyorsanız kahvaltı öncesi aşırı yormayacak bir yürüyüş, spor yapın. Spor hem sindirim sisteminizin hızla açılmasını sağlayacak hem de daha fazla acıktırarak kahvaltınızı güzel bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Eğer güne çok daha verimli başlamak istiyorsanız gece erken yatarak sabah daha güneş doğmadan güne uyanın. Emin olun ki bu şekilde gün içerisinde aşırı yorulmaz ve daha dirençli olursunuz.

Rate article
Add a comment