Şeker Alışkanlığından Kurtulmak

şeker bağımlılığından kurtulmak Sağlık

Şekeri Neden Tüketmemeliyiz

Özellikle #koronavirüs süresince evde kalmayı tercih ettiğimiz için kilo alımı artmakta ve bu durum kısa zaman sonra olumsuz etkilerini göstermeye başladı. Özellikle bu dönemde şeker kullanımına dikkat etmemiz çok önemli. Şeker yerken bizleri mutlu eden bir yiyecektir. Fakat bu mutluluk orta ve uzun vadede bizleri hiç istemediğimiz mutlu sonuçlara hatta sonlara sürükleyebilir. Şekeri tüketmenin kadın sağlığı ve estetik açısından verdiği bir çok zarar vardır. Bugün sizlerle Şeker alışkanlığından nasıl kurtuluruz sorusuna dair bazı tavsiyeler  vermek istiyoruz.

Şeker Nedir ?

Neredeyse hayatımızın gıda anlamında her yeri şeker ile çevrilmiş durumda. Geleneksel damak tadımız ve bazı ananevi alışkanlıklarımız da bu olumsuz gıdayı hayatımıza dahil etmiş durumda.

Bunlardan önde gelenleri kilo alımı , kilo alımı sonucu kalp damar rahatsızlıkları gibi kardiyoloji sağlık sorunları. Yine kilo alımına bağlı olarak özellikle kadın estetiği sorunları, diyabet, insülin direnci ve sorunları ve çok daha kötüsü olan kanser hastalığı.

Şeker bağımlılığından kurtulmak için tavsiyeler 

Çok zor belki ama ekmeği hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor .

Eğer ekmeksiz doymuyorum diyorsanız, evde kendiniz ekşi mayadan ve gluten olmayan beslenme  bir seçenekleri yaratmaya çalışın.

Bir şeyi denemişsinizdir. Bir öğünde ne kadar çok ekmek tüketirseniz hemen ardından tatlı yeme ihtiyacı duyarsınız veya bir sonraki öğünde yine ekmek ve hatta daha çok yeme ihtiyacı hissedersiniz .ardından da bayılıyormuş gibi içiniz geçer.

Bunun nedeni aniden vücudunuza aldığınız yüksek oranda karbonhidrattır yani şeker.

  • İşlenmiş Şekeri tamamen unutun 

İşlenmiş şeker diğer adı ile Rafine şekerler kanser hastalığı dostu gıdaların başında geliyor .

Günümüzde paketli gıdaların bir çoğunun içinde aspartam, , glikoz ,Früktoz şerbet, şurup, Sakaroz , gibi farklı adlarda rafine şeker veya yapay tatlandırıcılar bulunuyor.

Light , şekersiz ve bunun gibi şeyler yazanlar dahil tüm gazlı içecekleri, meyve sularını, yapay tatlandırıcıları. beslenmenizden çıkarın.

  • Organik Gıdalarla beslenin

Mümkün olduğunca organik yani gerçek gıdalarla beslenin. İşlenmiş yiyecekler ve içecekler gerçek gıda değildir; şeker bağımlılığına neden olmaktan başka işe yaramazlar.

Eğer güvenilirse lütfen fiyatı sizi caydırmasın nihayetinde söz konusu olan sağlığınız ve hayatınız. Emin olun sağlığınızı kaybettiğinizde yerine koymak için en az o gıdalar dan kaçındığınız kadar masraf ediyorsunuz ve ne yazık ki çoğu zaman sağlığınızı da geri alamıyorsunuz .

Tüm öğünlerimizde  sağlıklı yağ ve gereği kadar protein olmalı. Karbonhidrat ihtiyacınızı ise  ise sebzeler, baklagiller, kuru yemişler ile giderecek şekilde gıda düzenlemesi yapın…

  • Kan şekerini düzenleyin 

Kan şekeri seviyenizi sabit tutabilmeniz çok önemli. Şekerin ani iniş çıkışları yani dalgalanmalar  yükselmesi veya alçalması kadar tehlikelidir.

Yumurta, ceviz gibi kuru yemişler ile protein içeren besleyici bir kahvaltı düzeni sağlayın. Her öğününüzde mutlaka protein olsun.

Yatmadan en az 3 saat önce bir şeyler yemeyi durdurun …

  • Gıda in-toleransını kontrol edin

Kimi zaman gıda hassasiyeti diğer adıyla in-toleransı nedeni ile tatlı yeme atakları yaşayabilirsiniz. Yada önlenebilir şeker hastalığı başlangıcı olabilir.

Genellikle gizli alerjimiz olan yiyeceklere, örneğin Glüten, süt ürünleri, şeker gibi, istek duyarız.

Gıda hassasiyetlerinizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza baş vurun ve onu  bulmaya çalışın…

Her gün 10 kilometre koşmanıza yada 1 ton ağırlık altına girmenize gerek yok. Ora mesafeleri yavaş yavaş yürüyerek de hareket edebilirsiniz.

Akıllıca egzersiz yapın. Canınız tatlı bir şey istediğinde atın kendinizi dışarıya yürüyün. Egzersiz endorfin düzeylerini yükselterek de şiddetli tatlı yeme ataklarının etkisini yok eder .

Egzersiz dikkatinizi başka yere çekerek isteği unutturur ve hem zinde tutar , hem zayıflatır hem de vücut fonksiyonlarının ideal şekilde çalışmasını sağlar…

  • Mutlu Yaşamaya özen gösterin

Stres gereği kadarı hayatta kalmak için önemli bir ruh halidir. Fakat fazla stres bir ok olumsuz bedensel reaksiyona neden olduğu gibi şeker ihtiyacını da tetikler

Stresi azaltın. çünkü gereksiz şekerli gıda  ve abur cubur yemeye yönlendirir.

Stresin çok yüksek olmasının veya çok uzun sürmesinin nedeni onun kaynağı ile yüzleşmekten korkmak ve/veya sürekli olarak kaçmaktır. Strese neden olan şeyi bulup sorunu çözüme kavuşturmaya gayret edin . Eğer yapınız stresli ise  meditasyon , yoga, nefes egzersizi, yada yeni moda kahkaha yogası gibi bir teknikle stres yönetimini başarabilirsiniz.

  • Tatlı isteğini azaltan gıdalar yada gıda takviyeleri kullanın.

Tabi ki tavsiyemiz doğal organik gıdalar tüketmeniz ,eğer çok elzemse gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Balık gibi  D vitamini ve Omega-3 içeren gıdalar şeker ihtiyacını azaltır ve tüketimini azaltma duygusu sağlar.  Ayrıca glütamin, tirosin ve 5-HTP gibi amino asitler tatlı isteğini daha aza indiri

Tatlı isteğini ve stresi azaltan  bu maddeleri içeren doğal bitkisel desteklerden de yararlanabilirsiniz.

  • Çok  Sağlıklı uyuyun.

Sadece şeker açısından değil tüm sağlık konularında uyku çok önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre uyku düzeni bozuklukları aburcubur ye özellikle eme isteğine neden oluyor .

Mutlaka sağlıklı uyku ortamının ne olduğunu öğrenin ve uygulayın.

Uyku düzeni bozukluğunun hem şeker bağımlılığını tetiklediğini hem de bir çok vücut fonksiyonunun sağlığını olumsuz etkilediğini unutmayın. Ör: karaciğeriniz sadece uyku ile yenileniyor…

  • 3 gün Şekersiz Diyet Yapın

Şeker ve tuz önce ağız alışkanlığı yani tat kodlaması ile başlar .

Sadece 3 gün şekersiz ve tuzsuz şekilde beslenirseniz emin olun daha önce yediğiniz kadar şekerli ve tuzlu yiyemezsiniz çünkü tat duygunuz normale döner ve o kadar şeker yada tuz çok fazla gelir.

Biraz gayret , yaşam şekli değişikliği ve irade ile şeker bağımlılığından rahatlıkla kurtulacaksınız. Kendinize inanın ! biz inanıyoruz.

Sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz.

Rate article
Add a comment