Şener Şen Kimdir?

şener şen kimdir vikipedi Biyografi

26 Aralık 1941 tarihinde Adana’da dünyaya gelen Şener Şen, kendisi gibi oyuncu ve tiyatrocu olan usta sanatçı Ali Şen’in oğludur.

Şener Şen, sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında başlamıştır. Babası gibi sinema oyuncusu olmak istemeyen Şen, kendisini tiyatroya adamış ve bu alanda kariyer yapmak istemiştir. Ayrıca radyo tiyatrolarında da oynamış fakat buradan elde ettiği gelir yetmediği için mecburen sinemaya geçmiştir. Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık da dahil her işi yapmıştır. Bazı filmlerde dans etmek ve başrol oyuncularından dayak yemek gibi rollerde görev almıştır.

Şener Şen’in sinema kariyerinde dönüm noktası olan filmi Ertem Eğilmez tarafından çekilen Hababam Sınıfı’dır. 1975 yılında çekilen bu unutulmaz filmde Badi Ekrem tiplemesi ile gönüllerde taht kurmuş ve Kemal Sunal’la birlikte çok güzel bir ikili olmuştur. Yine bu yıllarda Kemal Sunal ile birlikte çok sayıda kişi tarafından beğenilen ve akıllara kazınan Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Davaro, Tosun Paşa, Şaban Oğlu Şaban ve Çöpçüler Kralı gibi filmlerde oynamıştır. Bu filmlerdeki başarılarının ardından, özellikle Ertem Eğilmez’in baskıları sonucunda başrol oynamasına karar verilmiştir.

Şener Şen Kimdir?

Şener Şen’in ilk başrolünü oynadığı filmi Başar Sabuncunun yönettiği Namuslu filmi olmuştur. Bu filmde oynadığı rolü ile çok büyük beğeni toplayan Şen için sinema hayatında yeni bir sayfa açılmıştır. Önceleri oynadığı filmlerde üç kağıtçı, dolandırıcı ve sahtekar kişiliklerini canlandıran Şen, bu film ile birlikte iyi ve dürüst insanları canlandırmaya başlamıştır. Bu tarihten sonra oynadığı Züğürt Ağa, Milyarder ve Muhsin Bey isimli filmlerde iyi insanları canlandırmıştır. Bu yıllarda, moda olmaya başlamış olan müzikallerde de oynamıştır. Daha sonra 1996 yılında çekilen Eşkıya filmi ile zirveye ulaşmıştır.

Hayatı boyunca iki kez evlenen Şener Şen’in ilk karısından Bengü Şen adında bir kızı vardır. Şu anda bekar olan Şener Şen’in en son rol aldığı filmler arasında Gönül Yarası, Kabadayı ve Av Mevsimi gösterilebilir. Oynamış olduğu İkinci Bahar dizisinde canlandırdığı Ali Haydar rolüyle de büyük beğeni toplamıştır.

2005 yılında oynamış olduğu Gönül Yarası filmindeki Öğretmen Nazım rolü ile 42. Altın portakal film festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Rate article
Add a comment