Servikal Displazi Nedir?

Servikal Displazi Kadın

Servikal displazi nedir? Servikal displazi; rahim ağzı içerisindeki dokularda meydana gelen anormal bir gelişimdir. Bu anormal gelişim hafif ve ağır şeklinde sınıflandırmalar içerisindedir. Hastalığın oluşumu, cinsel yolla bulaşan virüsle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple de birden fazla partneri olanlar için bu hastalık görülme olasılığı fazladır. Hastalık sinsidir, belirti vermez. Teşhisi de smear testi ile rahatlıkla tespit edilebilir.

Servikal Displazi Nedir? Smear Testi Nedir?

Smear testi bir çubuk ile rahimden alınan doku parçacıklarının patolojiye gönderilerek incelenmesidir. Bu işlem bir klinik ya da hastane ortamında olmalıdır.

Servikal displazi hastalığı hafif tipte ise genelde tedaviye gereksinim olmadan iyileşir. Ancak hafif bile olsa mutlaka smear testi yapılmalı gerekli patolojik sonuç alınmalıdır. Orta derecede yaşanan hastalığın durumunda bölgede dondurulma yapılabilir ya da lazerle yok edilebilir. Ağır tipte ilerlemelerde ise biyopsi yapılarak hücre alınır, kansere dönüşmüş olanlar tespit edilir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde kadının gebe kalması da son derece zordur olsa bile düşük yapar.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servikal displazi tedavisi sonrasında en az 2 yıl boyunca 6 ayda bir smear testi yapılarak kontrol edilmelidir. Sigara tüketimi varsa bırakılmalıdır. Hatta hatta sigara içilen yerlerden bile uzak durulmalıdır. Ve mutlaka tek eşlilikli bir yaşam seçilmelidir.

Servikal displazi serviks çevresindeki dokularda gelişerek ilerleme kaydeder. Serviks rahmin vajinaya doğru giden bölgesidir. Servikal displazi hastalığı sebebi ile hücrelerdeki değişimler kansere dönüşebilir. Bu kanser hücrelerinin de evreleri vardır ki; her birinin tedavileri farklıdır. Serviks kanseri oluşumunun birinci nedeni olarak çok eşlilikle birlikte cinsel yol gelmektedir. Bunun dışında erken yaşta cinsel hayat başladıysa, erkek cinsel organında daha önce herhangi bir kanser hücresi öyküsü varsa, kadında genital bir kanser öyküsü yaşanmışsa ve bağışıklık sistemi zayıfsa hastalık risk grubunda sayılır.

Serviks Kanseri Belirtileri

Hastalık erken dönemde belirti vermez. Adet dönemleri esnasında veya cinsel ilişki sonrasında kadında yaşanan kanamalar ya da lekelenmeler serviks kanseri belirtisidir. Bu kanserin tespiti her sene rutin yapılacak smear testi ile öğrenilebilir. Bu sebeple kadın için bu testler çok önemlidir.

Servikal displazi önlenebilen bir hastalık olup; riski azaltmak için sık kontroller ve tek eşlilik bir yaşam tarzının seçimi yeterli olacaktır.

Rate article
Add a comment