Sigara İçenler İçin Cilt Bakımı

sigara içenlerin cilt bakımı Sağlık

Sigara insana her anlamda zarar vermektedir ama cilde ne kadar zararlı olabileceği hakkında çoğu kimsenin bilgisi yoktur. Gönül ister ki kimse sigara içmesin. Ama biz ne kadar bu temennilerde bulunsak da, sigara içenlerin sayısı oldukça fazla. Bu durumda, sigara içenler için cilt bakım önerileri vermek durumundayız.

1- Vitamin Alın

Sigara içenlerin vücudunda vitaminler, antioksidanlar hızla azalır. Bu nedenledir ki, düzenli olarak sigara içiyorsanız, günlük olarak bazı vitaminleri almak durumundasınız. Günlük C vitamini aldığınızda, cilt dokunuzu tamir etmiş olursunuz. E vitamini alımında ise, cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Eğer multi vitamin almak gibi bir düşünceniz varsa, bu vitaminin içeriğinde beta-karotenin olmamasına dikkat edin. Çünkü yapılan çalışmalarda, bu vitaminin sigara içenlere zararlı olduğu tespit edilmiş.

Benim size önerim, doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece, vitaminleri doğal olarak almanız.

2- Saunaya Gidin

Sigaranın içeriğindeki kimyasallar nedeniyle cildinizin gözenekleri tıkanır ve bunun sonucunda cildiniz matlaşır, sağlıksız bir görüntüye bürünür. Bu etkilerden bir nebze olsun kurtulmak için, saunaya gidebilirsiniz. Eğer saunaya gitmek gibi bir imkanınız yoksa bir kasenin içine sıcak su koyarak, yüzünüzü bu sıcak su buharına tutabilirsiniz. Su buharı yüzünüze nüfus ederek, gözeneklerinizdeki kirleri çıkartıp, cildinizin hava almasını sağlar. Bunun sonucunda cildiniz sıkılaşır ve canlı bir görünüme sahip olur.

3- Nemlendirici Kullanın

Sigara cildinizi kurutacağından, cildi nemlendirmek sigara içenler için hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, sigara kullananlar, düzenli olarak nemlendirici kullanmalıdırlar.

4- Kimyasal Peeling

Sigara içtiğiniz için cildiniz oldukça hasar görmüşse, kimyasal peeling ile cildinizi onarabilirsiniz. Cildinizin hasar durumuna göre AHA (Alfa Hidroksit Asit) peelingi ve ya TCA( Trikloroasetik asit) peelingi uygulatabilirsiniz.

5- Düzenli Eksfoliasyon

Eğer kimyasal peeling yapmak istemiyorsanız, alternatif eksfoliasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Reçetesiz satılan eksfoliant alabileceğiniz gibi, doğal yöntemlerle de cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Mesela, deniz tuzu ve karbonat doğal bir eksfoliasyon özelliğine sahiptir. Yüzünüzü tuzlu su ile yıkayabileceğiniz gibi, karbonatlı su ile de yıkayabilirsiniz. Bu şekilde cildiniz temizlenir ve yumuşar.

Rate article
Add a comment