Sigara Nasıl Bırakılır?

sigara nasıl bırakılır ekşi Faydalı

Sigara Neden Bırakılamıyor ve Sigara Nasıl Bırakılır?

Sabahları her kahvaltı yapmadan önce güne doğru bir şekilde başlayamayan ve buldukları her türlü fırsatta sigara içen insanlar… Sigarayı vücudunuzdan değil hayatınızdan nasıl uzaklaştıracağını düşünmelisiniz.

Sigara kullanımı kaç yaşında başlar? Sigara kullanımı genel olarak ergenlik çağlarında başlamaktadır. Türkiye’de 15 yaş ve üstündeki bireylerde 15 milyon insan sigara kullanmaktadır. Ergen bireyler ise genel olarak özenmeler, arkadaşlarından etkilenmeler ve bağımlılık arayışları esnasında sigaraya başlamaktadır. Buna ek olarak aşırı stres altındaki ergen bireyler de sigaraya başlayabilmektedir. Yapılan çeşitli araştırmalara göre sigara içmekte olan ergen bireylerin benlik saygısının çok daha düşük olduğu görülmüştür. Sigara içen kişileri yanıltmakta olan en önemli unsur da sigara kullandığı halde kanserler hastalıklarına hiçbir şekilde yakalanmayan insanlardır.

Sigara İçenler Akciğer Kanserine Yakalanmıyor Yanılgısı

Asla unutulmamalı ki sigara içen kişilerin çoğu akciğer kanserine yakalanmamış olsa da bu kansere yakalanma riski içmeyen kişilere göre tam olarak 8 kat çok daha fazladır. Çünkü akciğer kanseri olan bireylerin %80’i sigara kullanmaktadır. Hatta sigara akciğer kanserinden ziyade ağız boşluğu, yemek borusu, gırtlak, böbrek, rahim ağzı ve benzeri kanserlerin oluşma risklerini de son derece yükseltmektedir. Ayrıca sigara mide ülseri, burger sağlık sorunu, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi daha birçok sağlık sorununu da kesinlikle beraberinde getirmektedir.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Özenti veya stres beraberinde baş etmek amacı ile başlanmış olan sigara, bir süre sonra ise zevk verici bir unsur olmaktan ziyade sigara içmeyince yaşanılan sorunları yerine bırakır. Aşırı yoğun olarak sigara içmekte olan bireyler son içtiği sigaradan tam birkaç saat öncesine göre tütün arayışı, sinirlilik, gerginlik, keyifsizlik gibi özellikle de konsantre olamama gibi yoksunluk belirtilerini sergilerler.

İştah Kaybı ve Tatlılara Yönelme

İştah artışı ve uykusuzluk da sigara belirtilerine ek olarak gelmektedir. Sigarayı bırakınca oluşan belirtiler nelerdir? Bu belirtiler tam olarak 2 – 3 gün içerisinde en fazla düzeylere ulaşmaktadır ve tam olarak 2 ila 3 hafta kadar sürebilir. Kilo alma unsuru ise 6 ay boyunca sürebilmektedir. Ek olarak tatlı gıdalara karşı yoğun bir istek olmaktadır. Dikkat gerektiren işlerde de performans bozulabilmektedir. Ancak birçok sigara kullanan kişi sigara kullanmadan öncesine göre sigarayı rahatlıkla bırakabileceğini iddia ederler ancak bu belirtileri yaşadıklarında bırakmak istemezler.

Sigara bırakan kişilerin %70’i tam olarak ilk ay yine kullanmaya başlamışlardır. Sigara bırakan kişilerin ise dörtte birinden biraz azı ilk girişimlerinde bunu başarıya ulaştırmışlardır. Sigarayı kalıcı bir şekilde bırakan kişilerin bunu başarmadan öncesinde tam olarak 4 – 5 kez bırakmayı deneyip tekrar başlamışlardır. Sigarayı bırakmaktaki en önemli unsur bırakma esnasında hangi unsurdan dolayı başarısız kalındığının tespitinin yapılması ve bundan ders çıkarılarak bir sonraki bırakmakta çeşitli yöntemlerin uygulanmasıdır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigarayı bırakan insanlar sigarayı kullandıkları zamanlarda yaşamadıklarını söylerler. Bu gerçekten önemli bir cümledir. Çünkü sigara bırakıldıktan sonra ağzımız çok daha iyi tat alır. Yediğiniz yemeklerden zevk alırsınız. Güne çok daha enerjik başlar ve sabahları uyandığınız da üzerinizde ağır bir yorgunluk olmaz. Sabahları uyandığınız da ağzınızda kötü bir tat olmaz.

Bütün gün çalıştığınız halde hala akşama bir yürüyüş yapacak kadar kendinizi dinç hissedersiniz. Beyniniz sigara kullandığınız günlere göre çok daha dinç, pratik ve aktif olur. Yürüyüşünüz düzelir ve kolay bir şekilde nefes darlığı çekmezsiniz.

Rate article
Add a comment