Sigmund Freud Kimdir?

sigmund freud kimdir kısaca Biyografi

6 Mayıs 1856 yılında Avustralya’da orta halli, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir yün tüccarıydı. Önce Vienna sonra Paris’te okudu. Lise hayatında farklı okullarda okuduğu için Fransızca ve Latince’yi öğrendi. Bu dillerle yetinmeyip kendi kendine İbranice, İspanyolca ve İtalyanca öğrendi. Hevesli ve başarılı bir öğrenciydi. O dönemde okuduğu Goethe kitapları hayatında en belirgin izi bırakarak tıp okumasını sağladı.

O dönemde yaygın olan Yahudi ayrımcılığıyla üniversite hayatında çokça karşılaştı. Arkadaşları tarafından dışlandı ve ayrım gördü. Üniversite okurken ünlü fizyolojist Brücke’nin laboratuvarında çalışmaya, ondan bir şeyler öğrenmeye başladı. Burada insan sinir sistemi üzerinde araştırma yapmaya fırsat buldu. 1881 yılında başarıyla tıp fakültesini bitirdi.

Daha sonraları bir psikiyatri kliniğinde asistan olarak çalışmaya başladı. Burada çalıştığı dönem içerisinde kokainin içeriğini sentez etmekle görevlendirildi. Daha genç bir asistan iken kokainin analjezik özelliklerini sentez etti. !885 yılında eğitim bursu ile Paris’e gitti.343

Babasının ölümü üzerine çok büyük bir bunalım dönemine girdi ve ne kadar gariptir ki Freud kendini çözümlemeye, kendi hislerini düşüncelerini not alarak sentezlemeye başladı. Bu dönem içerisinde cinsel nevrozlar hakkında ters düştüğü arkadaşı Bruer’le de yollarını ayırdı.  Yaptığı işi en objektif olarak yayınlamak isteyen Freud kendi hakkından yazdığı hiçbir yazıyı sonraya bırakmadan yakmıştır. Bu yüzden meslektaşı olan W.Fliess’le olan mektuplaşmaları öz çözümlemeleri ve hayatı üzerinde en büyük kaynaklardan biridir.

Freud’a damak kanseri tanısı konulduğunda 76 yaşındaydı. Toplamda 33 kere damaktan ameliyat oldu ve bir süre sonra yemek yeme ve konuşmada büyük sıkıntılar çekti. 1939’da ise hayata veda etti. Kendisi bugünkü temel psikanalizin temellerini attı.

Önemli Eserleri

  • Psikanalize Giriş Dersleri
  • Narsisizmin İncelemesine Giriş
  • Rüyalar ve Yorumu
  • Totem ve Tabu
Rate article
Add a comment