Simetri Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Simetri Hastalığı Nedir Sağlık
simetri hastalığı nedir

Simetri hastalığı psikolojinize bağlı olarak takıntılar oluşturan bir tür psikolojik rahatsızlık olarak nitelendirilir. Simetri hastalığı geçiren insanlar gördükleri her nesnenin düz olmasını isterler. Şekli bozulmuş bir tablo, yanlış park edilmiş bir araba bu gibi olaylar simetri hastası olan kişilerde takıntılar yaşamasına sebep olmaktadır. Bu hastalık aynı zamanda temiz ve hijyenik olan kişilerde oluşur.

Simetri Hastalığı Belirtileri

  • Hastalığı geçiren kişiler tozlu hava kirli ortamlarda bulunmak istemezler. Temiz ve hijyenik olan ortamlarda sürekli olarak bulunmak isterler.
  • Temiz olan evi sürekli olarak daha çok temizlemek isterler.
  • Çevresindeki nesneleri durduk yere düzeltme ve şekli ile oynama isteği simetri hastalığında 1 numaralı belirtilerdendir.

Kişiden kişiye değişen simetri hastalığı yapıları vardır. Bazı insanlarda çok az derecede hayatı olumsuz etkileyen durumlar yaratır. Bazı insanlarda ise bu durum çok daha şiddetli olabilmektedir. Hasta olan kişi masa üstünde dağınıklık görse onu hemen toplama ihtiyacı duymaktadır. Eğer kafasındaki toplama kuşkusunu yapmazsa sürekli olarak onu düşünmeye başlar. Bu takıntı durumları yüksek seviyede ise mutlaka bir uzman psikiyatri doktoru tarafından tedavi edilmektedir. Gün içerisinde sık sık bu gibi takıntılara maruz kalıyorsanız mutlaka tedavi olma durumunuz bulunmaktadır.

Simetri hastalığı aslında kaygıya bağlı olarak gerçekleşmektedir. Mesela ocağın altını kapattım mı kapatmadım mı gibi düşüncelerin ortasında kalmanız simetri hastalığına işaret olabilir. Sosyal hayatınızı etkileyen bir hastalıktır. Arkadaşınızın evine gittiniz ve masanın üstü dağının bir daha o eve uğramak istemezsiniz.

Simetri Hastalığı Kimlerde Görülür?

Simetri hastalığı yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her bireyde görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kuşkusu yüksek olan kişiler simetri hastasıdır ama kendileri hasta olduğunu bilmemektedir. Kolay kolay kimseye güvenmezler. Simetri hastalığı çocukluk yaşlarda daha çok görülür ve başlangıç seviyesi olarak bilinmektedir. Psikolojik bir rahatsızlık olduğu için 1-5 yaş arasındaki çocuklarda simetri hastalığı olup olmadığı bilinmemektedir. İlerleyen bir simetri hastası ruhsal çöküntüler yaşayarak sosyal konumdan asosyal konuma geçebilmektedir.

Simetri Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Simetri hastalığı psikolojik bir hastalık olduğu için her hangi bir cerrahi müdahaleye ihtiya. duyulmamaktadır. Simetri hastalığında doktorlar genellikle ilaç tedavisi ve psikoloji terapileri ile hastalarını bu hastalıktan kurtarmaktadır. Bu tedavilerin sonucu olumludur prosedüre uyan simetri hastası kişiler herhangi bir sıkıntı yaşamadan kurtulmaktadır. Kafanızda kuşkular kalır düşünceniz değişmez ama akıntı yapmadan bir şeyi bir defa düşünüp sonuca varır ve simetri hastalığı olmaktan kurtulursunuz.

Rate article
Add a comment