Sınav Endişesini Azaltacak Öneriler

sınav kaygısı Faydalı

Lise sınavları, üniversite sınavları ve diğer girdiğimiz tüm sınavlarda ister istemez heyecanlanıyor, “ Acaba istediğim okulu kazanabilecek miyim? “ ya da “ Sınavdan geçerli not alabilecek miyim? “ sorularını bir türlü aklımızdan çıkartamıyoruz. Bu tarz endişeler ruh sağlığımızı etkilediği için sınavlarda yanlış işaretlemeler yapabiliyor, heyecandan dolayı düşük notlar alabiliyoruz.

Geleceğimiz için önemli rol oynayan bu sınavlarda heyecan ve kaygıya yer vermememiz gerekiyor.

Sınav Stresini Azaltacak Öneriler

Bu yazımızda sizler için sınav stresini yenmek hakkında öneriler vereceğiz.

Sosyal medya platformlarından uzak durmaya çalışın

Sınav tarihine yaklaşıldığında akıllı telefonlarınızı daha az kullanmaya çalışın, sosyal medyadan uzaklaşın. Akıllı telefonlar genç arkadaşların birbirlerini kaygı ve heyecan bakımından kötü yönde etkileyebiliyor. Kaygılı bir arkadaşıyla konuşan veya mesajlaşan bir gencin kaygısı varsa artıyor, yok ise kaygılanmasına sebep olabiliyor. Sosyal medya üzerinde dolaşan sınav ile ilgili asıllı veya asılsız haberlerde ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Teknolojik aletlerdeki yüksek ve keskin ışık gözlerinizi yorabilir, sınav esnasında gözlerinizde sulanma, görme bozukluğu veya uzun paragrafları takip edememe gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Mesajlaşırken uykusuz kalmayın

Uyku insan vücudu için büyük bir gereksinim. Sinir sisteminin sağlıklı kalabilmesi için uyku düzeni çok önemli. Sinir sistemi sağlıklı olan bir kişi öğrendiği bilgileri kolayca aklında tutabiliyor. Geç saatlere kadar uyumamak, metabolizmayı yavaşlattığı gibi dikkat sorunlarına da sebep oluyor. Genç bireyler arkadaş çevresi ile geç saatlere kadar mesajlaşarak uykusuz kalabiliyor ve uyku düzenleri bozuluyor. Sınavdan 1 ay önce uykunuzu düzene sokmalı, sınav günü erken uyumalı ve yolda geçireceğiniz zamanı da hesaba katarak erken kalkmalısınız.

Beslenmenize dikkat edin

Bir diğer insan vücudu için büyük bir gereksinim olan şey de beslenme. Dengeli beslenmenin fiziksel ve zihinsel sağlığa olumlu etkisi bir gerçek. Bakliyat, balık ve ceviz gibi omega içeren gıdaları tüketmek konsantrasyonunuzu ve dikkat yeteneğinizi arttıracaktır. Sınav öncesi ağır yiyecekler tüketmeyin, her zaman ki beslenme alışkanlıklarınızın dışına çıkmayın.

Sınavın her şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın

Sınavlar önemlidir fakat mutluluğun, başarının tek göstergesi değildir. “ Şu kadar puan almalıyım” ya da “ Bu okulu kesinlikle kazanmam lazım “ gibi düşünceler ile ve ailenizi hayal kırıklığına uğratmamak adına kesinlikle kaygılarınızı arttırmamalısınız. Sınavınıza saatler kala zihninizi boşaltın, dinlendirin ve güzel şeyler düşünün. Asıl başarı sevdiğiniz mesleği yapmak, o meslek ile mutlu ve huzurlu hissedebilmek.

Rate article
Add a comment