Sınava Hazırlanan Çocuğunuza En Doğru Yaklaşımlar

çocuğum sınava hazırlanıyor Çocuk

Ülkemizdeki eğitim sistemi çoğunlukla sınavlara dayanmakta. Bu durum özellikle son zamanlarda sıklıkla değişen sistemden dolayı hem çocukların hem de ailelerinin canını sıksa da özellikle aileler çocuklarına en doğru şekilde destek vererek bu sıkıntılı dönemleri mümkün olduğunca sorunsuz şekilde atlatabilmesini sağlamalıdır. Küçük yaşlarda başlayan sınav sisteminde birçok çocuk sıkıntı çekmektedir. Oyun çağındaki ve ergenlik çağındaki çocukların üstüne binen sınav yükü onların bu tepkilerini çeşitli şekillerde dışa vurmasına sebep olabilmektedir. Evde TEOG ya da YGS LYS gibi sınavlara hazırlanan bir çocuk varsa onun kadar diğer aile bireylerine de bazı görevler düşer.

Televizyonu Kapatın

Sınav stresi yaşayan bir çocuğun normalde fazla ilgilenmediği şeyler dahi dikkatini çekebilir. Özellikle evdeki televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin normalde olduğundan çok daha fazla ilgisini çekmesi olağandır. Siz içeride oturmuş televizyon izlerken televizyonun sesini kısmakla üstünüze düşeni yaptığınızı varsaymayın ve içerideki çocuktan aklı orada kalmadan ders çalışabilmesini beklemeyin. Çocuğun ders çalışmaya ayırdığı vakitlerde televizyonu kapatın.

 Kitap Okuyarak Destek Olmaya Çalışın

Çocuk dersleriyle ilgilenirken etrafındakilerin de benzer şeylerle uğraşması onu psikolojik açıdan daha iyi bir duruma sokacaktır. Kimse başkaları yanında eğlenip gülerken ders çalışmayı eğlenceye yeğlemez. Çocuğun ders çalışma vakitlerinde imkanınız oldukça siz de elinize bir kitap alıp okuyarak ona yardımcı olun.

Anlayış Gösterin

Bu zorlu dönemde çocuğun psikolojik olarak gelgitler yaşaması, bazen sizinle çatışması ve yanlış davranışlar sergilemesi olağandır. Böyle durumlarda ona çıkışmak yerine mümkün olduğunca sakin kalmaya ve içinde bulunduğu durumu düşünerek ona anlayış göstermeye çalışın. Bu onun görevi tabii ki çalışacak, bu tür davranışlara hakkı yok tarzında düşünmeyin. Onunla mümkün olduğunca problem çözmeye yönelik ve sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışın.

Böylelikle çocuğunuzun bu zor süreçleri mümkün olduğunca rahat ve desteğinizi hissederek atlatmasını sağlayabilir, başarısını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Rate article
Add a comment