Sınava Hazırlanan Öğrenciler için Sağlık Önerileri

Öğrenciler için Sağlık Önerileri Sağlık

Sınav dönemi zor ve stresli bir dönemdir. Ruhsal ve bedensel olarak insana ağır yüklerin bindiği, uzun ve zorlu bir süreçtir. Özellikle üniversite sınavına veya liselere giriş sınavına hazırlanan öğrencilerin çoğu bu dönemde zorlanmaktadır. Ergenlik problemleri de yoğun olarak yaşandığından dolayı sıkıntı yaşamayan öğrenci hemen hemen yok gibidir. Bazı öğrenciler rehber ve psikolojik danışmandan ya da bir psikologdan yardım almaya çalışır. Türkiye’de bu tür hizmetlerin kısıtlı olması, bu konudaki sorumluluğun anne ve babalara düşmesine sebep oluyor.

Sınavlara Hazırlanan Çocukların Ebeveynleri Ne Yapmalı?

Her şeyden önce çocuğunuzla arkadaş gibi konuşmaya çalışın. Belki çocuğunuz sizi arkadaşı gibi görmeyecek, zihninde hep anne baba olarak canlandıracak. Siz yine de çocuğunuza sabır ve samimiyetle yaklaşın. Bu konuyla ilgili uzmanların yazdığı kitapları okumaya, internet sitelerini takip etmeye çalışın. Çocuğunuzu ona çok fazla belli etmeden uzaktan izleyin ve gözlemleyin. Unutmayın önce sevgi gelir. Başarı ardından gelecektir. Çocuğunuzun başarısını olduğu gibi kabul edin. Asla ondan yapamayacağı ütopik başarılar beklemeyin.

Bu dönemde zaman zaman birlikte kısa geziler yapmak, iyi havalarda pikniğe gitmek, moral verebilecek dost ve yakınları ziyaret etmek hem çocuğunuza motivasyon verecek, hem de onun yanında olduğunuzu, desteklediğinizi gösterecektir. Çocuğunuz odasında ders çalışırken siz de ya onun yanında ya da yan odada kitap, gazete okuyabilirsiniz. Çocuk sizin de okumayla meşgul olduğunuzu görmeli. Teknolojiyle meşgul olmak için çocuğunuzla anlaşın. Telefon veya bilgisayarı belli saatlerde kullanmasına izin verin. Her zaman onu desteklediğinizi hissettirmek bu dönemde çok önemlidir.

Beslenme ve uyku konusu da sınav döneminden geçen çocuklar için önem arz ediyor. Her ne kadar sınava hazırlanan gençlerin bir kısmı geç saatlere kadar ders çalışmaktan hoşlansa da bunun alışkanlık haline gelmemesi gerekir. Vaktinde uyuyup uyanan gençlerin yemek saatleri de düzene girer. Sabah kahvaltısını yapamayan çocuklar için süt ve gevrek veya müsli, meyveli yoğurt, muzlu, çilekli, kakaolu süt, galeta ve yanında yoğurt ya da krem peynir, krep, tost vb. değişik alternatifler önerilebilir. Kahvaltı etmeden okula giden bir çocuk ilk ders saatlerini uyuyarak geçirecektir. Öğle ve akşam yemeklerinde de gerekli protein, vitamin ve mineralleri almasına özen göstermelidir.

Ebeveynlerin yukarıda bahsettiğimiz noktalara özen göstererek çocuklarıyla yakından ilgilenmesi, onların sorunlarına çözüm bulmak için tedbirler alması ve sabırlı olması gerekiyor.

Rate article
Add a comment